Trwa ładowanie...
dxotc0k

Rolnicy otrzymają odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki

Rolnicy dostaną odszkodowania, w ramach pomocy de minimis, za szkody wyrządzone w uprawach rolnych przez dziki. Umożliwiają to przepisy znowelizowane we wtorek przez rząd - podało Centrum Informacyjne Rządu.
Share
dxotc0k

Chodzi o rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Straty w uprawach rolnych wyrządzone przez dziki w tym roku oszacowano na 6,3 mln zł. Szkody wystąpiły w 1284 gospodarstwach na powierzchni ponad 4 tys. hektarów upraw.

Tak znaczna skala strat jest związana z wystąpieniem w Polsce afrykańskiego pomoru świń i wprowadzeniem z tego powodu zakazu polowań m.in. na dziki. Spowodowało to zwiększenie populacji tych zwierząt i ilości wyrządzanych przez nie szkód - podano w uzasadnieniu ministra rolnictwa.

dxotc0k

Według informacji wojewody podlaskiego, w znacznej części województwa wystąpiły ogromne straty upraw w okresie ich wegetacji. Koła łowieckie, które są zobowiązane do wypłaty odszkodowań, nie są w stanie ich w całości zrealizować. Myśliwi mają bowiem trudności z odstrzałami dzików i zagospodarowaniem dziczyzny.

Stawka pomocy wyniesie 850 zł na 1 hektar powierzchni upraw rolnych uszkodzonych przez dziki. Pomoc finansowa dla jednego rolnika nie będzie mogła przekroczyć kwoty o równowartości 15 tys. euro, przy czym limit ten będzie pomniejszony o kwotę pomocy de minimis udzielonej z jakiegokolwiek tytułu w rolnictwie w okresie ostatnich trzech lat. Będzie ona również pomniejszona o wysokość odszkodowania, jakie otrzyma rolnik na podstawie prawa łowieckiego.

Pomoc będzie przyznawana w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski w sprawie przyznania rekompensat za straty powinny zostać złożone do 28 listopada 2014 r.

dxotc0k

Podziel się opinią

Share
dxotc0k
dxotc0k