Trwa ładowanie...
d19ccbm

Ronson chce w '13 przekazać 400-500 lokali, przychody mogą przekroczyć 200 mln zł

07.08. Warszawa (PAP) - Ronson podtrzymuje, że w tym roku przekaże klientom 400-500 mieszkań. Zdaniem przedstawicieli spółki realne jest, że liczba ta wyniesie ok. 450 lokali....

Share
d19ccbm

07.08. Warszawa (PAP) - Ronson podtrzymuje, że w tym roku przekaże klientom 400-500 mieszkań. Zdaniem przedstawicieli spółki realne jest, że liczba ta wyniesie ok. 450 lokali. Dodali, że przychody dewelopera w 2013 r. mogą przekroczyć 200 mln zł, ale zyski spadną rdr ze względu na niższą rentowność projektów.

"Ten rok pod względem przekazań powinien być lepszy niż ubiegły, podtrzymujemy że do klientów powinno trafić od 400 do 500 lokali. W I półroczu przekazaliśmy 241 mieszkań, w III kwartale może to być około 100-120 lokali, a w IV kwartale jest szansa na ok. 100 przekazanych mieszkań, ale będzie to zależało od terminu uzyskania pozwolenia na użytkowanie projektu Verdis II. Myślę, że w całym roku to powinno być ok. 450 lokali" - powiedział podczas konferencji Tomasz Łapiński, dyrektor finansowy Ronsona.

Łapiński dodał, że w 2013 r. przychody dewelopera mogą przekroczyć 200 mln zł wobec 198,8 mln zł w 2012 r., jednak zyski spółki będą niższe.

"Tak jak sygnalizowaliśmy wcześniej przekazane w tym roku mieszkania będzie charakteryzowała niższa rdr rentowność. Po I półroczu marża brutto ze sprzedaży sięgnęła 24 proc., ale w samym II kwartale było to 19,6 proc." - powiedział.

d19ccbm

"W III kwartale marża może być jeszcze nieco niższa niż w II kwartale, ze względu na dużą liczbę przekazań w projekcie Sakura II, gdzie marża brutto wynosi ok. 15 proc. Z kolei marża w IV kwartale, dzięki projektowi Verdis II, może wskoczyć ponownie powyżej 20 proc. W całym roku nie zejdziemy poniżej 20 proc." - dodał.

Dyrektor finansowy Ronsona poinformował, że wyniki finansowe w III i IV kwartale (przy założeniu oddania do użytkowania projektu Verdis II) mogą być zbliżone do tych z II kwartału, kiedy spółka zanotowała 4 mln zł zysku netto i 5 mln zł zysku operacyjnego.

Po I połowie roku zysk netto Ronsona wynosi 13 mln zł, a zysk operacyjny 13,9 mln zł, przy przychodach na poziomie 110,7 mln zł.

Ronson podtrzymuje cel sprzedaży ok. 500 lokali w 2013 r.

d19ccbm

"W I połowie roku znaleźliśmy nabywców na ok. 300 lokali. Zakładamy, że w II półroczu sprzedaż wyniesie ok. 200 mieszkań, ze względu na ograniczoną ofertę lokali gotowych lub prawie gotowych, które są najbardziej atrakcyjne dla klientów" - powiedział Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu spółki.

"W tej chwili wprowadzamy do oferty projekty, które będą gotowe najwcześniej na początku 2015 r. Dlatego nie przypuszczam, żebyśmy w II połowie roku zrobili tak dobry wynik jak w ciągu pierwszych sześciu miesięcy" - dodał.

Gutowski poinformował, że w związku z szybkim tempem sprzedaży mieszkań, spółka poszukuje nowych gruntów w Warszawie.

"Rozglądamy się za kolejnymi lokalizacjami w stolicy. Przyglądamy się m.in. działce na Ursynowie. Na zakup gruntów pod ok. 20-25 tys. m kw. PUM możemy wydać ok. 20-30 mln zł" - powiedział.

d19ccbm

W II połowie roku Ronson chce rozpocząć realizację dwóch nowych projektów w Warszawie (Tamka i Moko) na ponad 250 lokali. Planuje również rozpoczęcie budowy trzech kolejnych etapów realizowanych już inwestycji (Impressio, Panoramika i Chilli City) na łącznie 288 lokali.

"Jeśli rzeczywiście uruchomimy w tym roku wszystkie zaplanowane budowy, to spodziewamy się, że w połowie 2014 r. nasze zadłużenie netto wzrośnie. Na koniec czerwca 2013 r. wskaźnik zadłużenia do kapitałów własnych znajdował się poniżej 30 proc. W przyszłym roku o tej porze będzie on wyższy" - powiedział Łapiński.

Przypomniał, że na koniec I półrocza zadłużenie spółki z tytułu kredytów wynosiło ok. 80 mln zł, a z tytułu obligacji 125 mln zł.

Ronson w czerwcu tego roku wyemitował obligacje o łącznej wartości ponad 107 mln zł, w lipcu wyemitował kolejną transzę na 9,2 mln zł.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że w najbliższej przyszłości deweloper nie zamierza przeprowadzać kolejnych emisji obligacji. Deweloper nie planuje również emisji akcji. (PAP)

jow/ jtt/

d19ccbm

Podziel się opinią

Share
d19ccbm
d19ccbm