Trwa ładowanie...
dskaxtf
rosja

Rosja 1 kwietnia wprowadzi zakaz importu z UE sadzeniaków ziemniaka

1 kwietnia Rosja wprowadzi zakaz importu sadzeniaków ziemniaka z krajów Unii Europejskiej - poinformowała we wtorek rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor).

Share
dskaxtf

1 kwietnia Rosja wprowadzi zakaz importu sadzeniaków ziemniaka z krajów Unii Europejskiej - poinformowała we wtorek rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor).

Dziennik "Moskowskij Komsomolec", powołując się na anonimowe źródło w Rossielchoznadzorze, podał natomiast, że Moskwa rozważa wprowadzenie zakazu importu z UE także ziemniaków spożywczych.

Swoje posunięcie Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego uzasadniła "złamaniem przez Komisję Europejską międzynarodowych norm, które wymagają, aby kraj będący dostawcą przedstawiał krajowi kupującemu informacje o swojej sytuacji fitosanitarnej, ponieważ wwóz produktów możliwy jest tylko ze stref ich produkcji wolnych od organizmów szkodliwych i chorób roślin".

dskaxtf

Jako powód wprowadzenia zakazu podała też "faktyczną odmowę (ze strony KE - PAP) przedstawienia skutecznych gwarancji bezpieczeństwa takiej produkcji".

Ziemniaki sadzeniaki do Federacji Rosyjskiej dostarczają głównie z UE: Wielka Brytania Holandia, Niemcy, Finlandia, Polska.

Z kolei wśród największych dostawców ziemniaków spożywczych do Rosji są: Holandia, Azerbejdżan, Egipt, Chiny, Białoruś, Turcja i Indie. Z państw Unii Europejskiej ziemniaki spożywcze do Federacji Rosyjskiej eksportują też m.in. Francja, Niemcy i Polska.

Rosja jest największym na świecie importerem ziemniaków. Sprowadza ich 1-1,1 mln ton rocznie.

dskaxtf

Szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Siergiej Dankwert - grożąc w sobotę wprowadzeniem takiego zakazu - oświadczył, że "jeśli strona europejska nie ureguluje wszystkich problemów, związanych z importem materiału siewnego", to Rosja od 1 kwietnia "będzie zmuszona podjąć wobec tej produkcji działania, ekwiwalentne do tych, które obowiązują w Unii Europejskiej w stosunku do FR".

Dankwert wyjaśnił, że w UE obowiązuje zakaz sprowadzania materiału siewnego z Rosji, ekwiwalentnym krokiem będzie więc zabronienie importu sadzeniaków ziemniaka z Unii.

Jego zdaniem ograniczenia takie będą zgodne z normami Światowej Organizacji Handlu (WTO) i innymi regułami międzynarodowymi. Zauważył, że zgodnie z normami międzynarodowymi kraj eksportujący powinien dostarczać państwu importującemu informacje o stanie fitosanitarnym produkcji.

"Od 2010 roku prosimy o udostępnienie nam takich informacji, jednak ani same kraje UE, ani Komisja Europejska do dzisiaj tego nie uczyniły" - powiedział szef Rossielchoznadzoru. "Zamiast tego wystąpiły z żądaniem wypowiedzenia szeregu porozumień, regulujących warunki dostaw produkcji do Rosji" - dodał.

dskaxtf

Dankwert przekazał, że problem ten był już omawiany na spotkaniach kierownictwa Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego z przedstawicielami kilku państw Unii Europejskiej oraz zastępcą dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji Europejskiej Bernardem Van Goethem.

"Moskowskij Komsomolec", powołując się na źródło w Rossielchoznadzorze, przekazał, że Rosja rozważa też wprowadzenie zakazu importu ziemniaków spożywczych z UE. "W czasie minionego weekendu w Berlinie (podczas trwających tam 78. Targów Rolniczych Gruene Woche - PAP) próbowaliśmy po raz ostatni przemówić do rozsądku Van Goethemu. Nie posłuchał. Wygląda na to, że nadszedł czas ograniczenia importu ziemniaków spożywczych, aby nasi partnerzy zrozumieli powagę problemu" - oświadczył rozmówca tej wielkonakładowej gazety.

W opinii prezesa Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Mariana Sikory (jest on także prezesem Polskiego Związku Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych), zakaz importu ziemniaków przez Rosję nie miałby dla Polski większego znaczenia. Eksportujemy sadzeniaków niewiele. Nieduży jest też wywóz ziemniaków jadalnych - tłumaczył.

"Jednak każda utrata rynku jest dla Polski niedobra" - stwierdził Sikora. Dodał, że w tym roku rolnicy nie mieli problemów z ich sprzedażą, gdyż otworzyły się nowe rynki zbytu: Bułgaria, Rumunia, Mołdawia, Ukraina, Kazachstan czy Wielka Brytania.

dskaxtf

Według danych Eurostatu, w okresie styczeń-listopad 2012 r. Polska wyeksportowała do Rosji 800 ton sadzeniaków (rok wcześniej było to 431 ton). Natomiast cały eksport UE ziemniaków - sadzeniaków do Rosji w tym okresie wyniósł 42,4 tys. ton. Najwięcej wysłały: Wielka Brytania - 22 tys. ton, Holandia - 12,5 tys. ton oraz Niemcy - 4,1 tys. ton.

Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że Polska eksportuje niewiele ziemniaków nieprzetworzonych. W sezonie 2011/2012 było to 24,5 tys. ton wobec prawie 93 tys. ton sezon wcześniej. Świeże ziemniaki eksportowane są głównie na rynki WNP. W 2012 r. produkcja ziemniaków w naszym kraju wyniosła ponad 9 mln ton.

dskaxtf

Podziel się opinią

Share
dskaxtf
dskaxtf