Trwa ładowanie...
usa
07-12-2012 22:05

Rosja może wstrzymać import wołowiny i wieprzowiny z USA

Rosja zażądała, aby sprowadzane przez nią z USA mięso wołowe i wieprzowe posiadało potwierdzone badaniami certyfikaty, iż jest wolne od dodatku paszowego raktopaminy, co może wstrzymać jego import już od soboty - poinformowały w piątek źródła branżowe.

Rosja może wstrzymać import wołowiny i wieprzowiny z USAŹródło: Jupiterimages
d4b6imk
d4b6imk

Podobne restrykcje zarządzono również wobec Kanady.

Decyzję w tej sprawie Rosja - szósty największy importer amerykańskiej wołowiny i wieprzowiny - ogłosiła krótko po uchwaleniu w czwartek przez Senat USA tzw. ustawy Magnitskiego, która znosi restrykcje w handlu z Federacją Rosyjską, lecz jednocześnie wprowadza sankcje dla Rosjan łamiących prawa człowieka.

W wysłanym swym członkom e-mailu Federacja Eksportu Mięsa Stanów Zjednoczonych (USMEF) zaznaczyła, że ministerstwo rolnictwa USA nie dysponuje programem wykrywania raktopaminy oraz wydawania odpowiednich certyfikatów i dlatego żądanie Rosji może wstrzymać eksport amerykańskiej wołowiny i wieprzowiny do tego kraju już od soboty.

-Wydaje się to być odwetem za uchwalenie przez Senat ustawy o handlu z Rosją. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości - powiedział Rich Nelson, główny analityk badającej rynek rolny firmy konsultingowej Allendale Inc.

d4b6imk

Według niego Rosja zakupuje 1,4 proc. produkowanej w USA wieprzowiny i 0,6 proc. wołowiny, a wstrzymanie tego importu może wywołać perturbacje na giełdzie towarowej w Chicago.

Minister rolnictwa Kanady Gerry Ritz poinformował, że jego kraj zwrócił się do Rosji o opóźnienie wejścia nowego wymogu w życie. "Poprosiliśmy Rosję o opóźnienie wprowadzenia tej decyzji w życie, by umożliwić dokładną i naukowo podbudowaną dyskusję między przedstawicielami władz kanadyjskich i rosyjskich" - napisał Ritz w przekazanym Reuterowi oświadczeniu.

Raktopamina to dodatek paszowy, zwiększający u zwierząt hodowlanych przyrost masy mięśniowej kosztem tkanki tłuszczowej. W USA i Kanadzie wolno ją stosować w ściśle określonych ilościach, natomiast w Unii Europejskiej jest zakazana.

d4b6imk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b6imk