Trwa ładowanie...
depnjer

Rosja stawia warunki Mołdawii, żąda odejścia od pakietu energetycznego

Rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak oświadczył w środę, że Mołdawia powinna zrezygnować ze zobowiązania do implementacji unijnego trzeciego pakietu energetycznego i że jest to warunek, pod którym Rosja może rozpatrzyć obniżkę ceny gazu dla Mołdawii.

depnjer
depnjer

- Uważamy, że strona mołdawska powinna przede wszystkim wypowiedzieć protokół o zawarciu traktatu o Wspólnocie Energetycznej. To warunek, pod którym możemy rozpatrzyć kwestię obniżki ceny gazu dostarczanego do Mołdawii - oznajmił Nowak.

Przypomniał, że w ramach członkostwa we Wspólnocie Energetycznej Mołdawia zobowiązała się do implementacji trzeciego pakietu energetycznego. Podkreślił, że "to naturalnie nie odpowiada" stronie rosyjskiej.

Nowak dodał, że mołdawski dług wobec rosyjskiego koncernu Gazprom wynosi obecnie około 4 mld dolarów.

W październiku ub.r. Mołdawia oraz Ukraina i państwa bałkańskie, które podpisały traktat o Wspólnocie Energetycznej, wprowadziły do niego zmiany, zobowiązując się do implementacji trzeciego pakietu energetycznego do stycznia 2015 roku.

depnjer

Pakiet ten jest przedmiotem sporu między UE a Rosją, i Moskwa już wcześniej naciskała na Kiszyniów, by wycofał się z implementacji tych przepisów.

We wtorek premier Mołdawii Vlad Filat spotkał się z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. Po rozmowach Miedwiediew poinformował, że Rosja przedstawiła propozycję dotyczącą współpracy gazowej, i wskazał, że jego kraj oczekuje od Mołdawii rezygnacji z wdrożenia europejskich pakietów energetycznych.

W środę Nowak oświadczył, że Mołdawia zabiega o 30-procentową obniżkę ceny gazu. Nie wspomniał o gazie, który Rosja przesyła przez Mołdawię tranzytem. Jednak, jak zauważa agencja Reutera, ultimatum postawione państwu tranzytowemu powinno zaniepokoić Europę.

Prowadzone w zeszłym roku przez mołdawski Moldovagaz rozmowy z Gazpromem na temat nowego kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu dla Mołdawii zostały zerwane przez Gazprom, kiedy Kiszyniów zobowiązał się do przyjęcia trzeciego pakietu energetycznego. Od tej pory strony przedłużały kontrakt jedynie tymczasowo.

Trzeci pakiet energetyczny wszedł w życie w UE w lipcu 2011 roku. Jego przepisy liberalizują unijny rynek energii. Rosja jest mu przeciwna, ponieważ pakiet m.in. wymusza rynkowy dostęp konkurencyjnych wobec Gazpromu dostawców do gazociągów przesyłowych w UE, w których inwestorem był rosyjski monopolista. (PAP)

awl/ mc/

depnjer
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
depnjer

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj