Trwa ładowanie...
d2xtg6v

Rosjanie trzymają nas w szachu! Zakręcą nam kurek z gazem!

Wraz z uruchomieniem gazociągu Nord Stream Rosja nie tylko umacnia swoje wpływy gospodarcze, ale i polityczne. I "jeśli będzie taka potrzeba, to nie szkodząc krajom trzecim, będzie mogła zakręcić kurek z gazem Polsce" - przestrzega nas rosyjski dziennik "Wiedomosti".

d2xtg6v
d2xtg6v

Rosyjscy analitycy uważają, że Putin z Miedwiediewem zyskali teraz doskonałe narzędzie do manipulowania krajami bałtyckimi oraz Polską, Słowacją i Ukrainą, które straciły tranzytowe strumienie gazowe i będą musiały zrewidować swoją politykę energetyczną. Wszystko dlatego, że Rosja dysponuje teraz nadwyżką mocy przesyłowych i może dyktować innym państwom swoje warunki. Jeśli zechce, będzie mogła na przykład wstrzymać białoruski tranzyt gazu lub ograniczyć go do minimum, by ukarać lub nagrodzić politycznych rywali.

Dziennik idzie też o krok dalej w swoich czarnych prognozach i snuje mroczny scenariusz odwołując się do historii. Straszy nas niebezpiecznymi skutkami przyjaźni między Rosją a Niemcami, którą umocniła budowa gazociągu. Ich zdaniem Nord Stream może być podstawą dla groźnego sojuszu przypominającego pakt Mołotowa-Ribbentropa z 1939 roku zawartego między Związkiem Radzieckim a nazistowskimi Niemcami.

Gazociąg Północny łączący Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie. Zapewnił więc nie tylko niezawodność dostaw gazu do Europy. Stał się także "bronią energetyczną Putina" i może pomóc mu w realizacji imperialnych ambicji - dodają "Wiedomosti".

d2xtg6v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xtg6v