Trwa ładowanie...

Rostowski o przekroczeniu 55 proc. długu publicznego do PKB

Minister finansów Jacek Rostowski uważa, że przekroczenie relacji długu publicznego do PKB na poziomie 55 proc. w roku 2011 i 2012 jest mało prawdopodobne, jeśli nie dojdzie do gwałtownego osłabienia kursu złotego.

Rostowski o przekroczeniu 55 proc. długu publicznego do PKBŹródło: AFP, fot: GEORGES GOBET
dhglpw7
dhglpw7

- Nie mamy intencji podwyższenia podatku VAT o więcej niż ten 1 pkt proc. w 2011 roku, chyba, że w późniejszych latach przekroczylibyśmy tę relację długu publicznego do PKB na poziomie 55 proc. - powiedział Rostowski w rozmowie z portalem Wyborcza.biz.

- Jeśli chodzi o prawdopodobieństwo, to uważamy, że jest to mało prawdopodobne, żeby w 2011 czy 2012 przekroczyć (55 proc. PKB - PAP), ale pewna możliwość istnieje, szczególnie gdyby miała nastąpić jakaś ostra deprecjacja złotego - dodał.

Rostowski poinformował także, że resort finansów w swoich projekcjach przyjął dość konserwatywne założenia dotyczące wartości złotego. - Dlatego nie przewidujemy, że tak się stanie (że dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB - PAP), ale musimy być gotowi na wszelkie ewentualne scenariusze, dlatego taki fakultatywne mechanizmy będziemy wprowadzali - dodał.

Rząd w przyjętym w sierpniu Wieloletnim Planie Finansowym Państwa zakłada, że deficyt budżetowy w 2011 roku będzie maksymalnie na poziomie 45 mld zł, a w latach 2010-2013 dług publicznych w relacji do PKB nie przekroczy drugiego progu ostrożnościowego z ustawy o finansach publicznych, czyli 55 proc.

dhglpw7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhglpw7