Trwa ładowanie...
gazprom
04-11-2010 06:58

Rosyjski gaz za drogi - Włosi chcą odszkodowań

"Rzeczpospolita" pisze, że jedna z włoskich firm pozywa Gazprom z powodu zawyżonej ceny i liczy na obniżkę. Rosjanie, ustalając swoje stawki, brali pod uwagę okres, kiedy to na światowych rynkach ropa naftowa miała wysokie notowania, w przeciwieństwie do sytuacji obecnej.

Rosyjski gaz za drogi - Włosi chcą odszkodowańŹródło: Jupiterimages
d3r6lyr
d3r6lyr

Włoska firma wystąpi z wnioskiem do sądu w Sztokholmie. To pierwszy przypadek, gdy klient Gazpromu żąda odszkodowania. Do tej pory klienci rosyjskiego giganta ograniczali się jedynie do próśb i oficjalnych wniosków do władz firmy. Zawierali w nich apel o obniżenie cen. Rosjanie natomiast rzadko zgadzali się na upusty.

Edison tymczasem domaga się, aby sąd zobowiązał dostawcę gazu do obniżenia ceny do poziomu notowań giełdowych. Włosi argumentują, że wysoka cena z długoletniego kontraktu na dostawy powoduje znaczne straty. W trzecim kwartale było to 37 milionów dolarów, a od początku przyszłego roku będzie jeszcze więcej.

Z podobnego zabiegu planują skorzystać również polskie firmy. Według "Rzeczpospolitej" PGNiG zamierza wystąpić z propozycją do Gazpromu o zmianę sposobu obliczania ceny.
Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

d3r6lyr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r6lyr