Trwa ładowanie...

Rozliczenie PIT za 2023 rok. Jak złożyć deklarację, co można odliczyć?

Trwa okres rozliczeń podatkowych za 2023 rok. Deklaracje dotyczące opłaconych składek, można składać do końca kwietnia 2024. W jaki sposób? Jakie ulgi można odliczyć od podatku w tym roku?

Jak rozliczyć pit za 2023? Jakie są ulgi podatkowe?Jak rozliczyć pit za 2023? Jakie są ulgi podatkowe?Źródło: Adobe Stock, fot: lutra82
d4l6m22
d4l6m22

Od czwartku 15 lutego możliwe jest składanie deklaracji podatkowych za ubiegły rok. Osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, mają czas na przesłanie dokumentów do 30 kwietnia 2024. Jak rozliczyć PIT za 2023 rok?

PIT. Rozliczenie 2024. Nie tylko przez internet

Obecnie najpopularniejszymi formami przesyłania deklaracji podatkowych do Urzędu Skarbowego są: usługa Twój e-PIT oraz system e-Deklaracje. Jak pod koniec lutego podało Ministerstwo Finansów, do tego czasu za ich pośrednictwem złożono ponad 2 mln deklaracji podatkowych za 2023 rok.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kwota wolna od podatku w górę. Prof. Orłowski: trzeba to rozłożyć w czasie i wycofać ulgi

By rozliczyć deklarację przez internet, należy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego za pomocą danych podatkowych lub profilu zaufanego, mObywatela, e-dowodu, lub bankowości elektronicznej. W systemie dostępne będą dokumenty, wstępnie uzupełnione przez Krajową Administrację Skarbową - przed ich akceptacją warto jednak sprawdzić poprawność danych, a także ewentualne prawo do skorzystania z ulg podatkowych i odliczeń.

d4l6m22

Deklaracje za 2023 rok, dostępne w systemie Twój e-PIT można zaakceptować, skorygować lub całkowicie odrzucić. Istnieje bowiem możliwość złożenia dokumentów do skarbówki w formie papierowej.

Ulgi podatkowe 2024. Co można odliczyć w PIT?

Osoby rozliczające podatek w 2024 roku mogą skorzystać z szeregu ulg oraz odliczeń od podatku. Ich katalog w serwisie podatki.gov.pl przedstawiło Ministerstwo Finansów. Dostępnymi ulgami i odliczeniami są m.in.:

d4l6m22

Dodatkowo resort finansów wskazuje listę darowizn, które również można odliczyć od podatku za 2023 rok. Wśród nich znajdują się m.in. zwolnienia wynikające z przekazania darowizny na organizację pożytku publicznego czy ulga dla honorowych dawców krwi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4l6m22
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l6m22