Trwa ładowanie...

Rozmowy w sprawie Brexit będą "koszmarem". Funt może jeszcze stracić

Kurs brytyjskiej waluty znów znalazł się na poziomie 5 złotych.

Rozmowy w sprawie Brexit będą "koszmarem". Funt może jeszcze stracićFot: Bartosz Wawryszuk
d3goa6u
d3goa6u

Bank Anglii będzie zmuszony dalej "luzować" swoją politykę monetarną, a to może spowodować dalsze osłabienie brytyjskiej waluty. Wszystko przez to, że negocjacje w sprawie Brexit będą dla brytyjskiego rządu "koszmarem".

Taką opinię przytoczył brytyjski "The Telegraph". Gazeta powołuje się na pięciu anonimowych przedstawicieli unijnych władz, według których rozmowy o szczegółach Brexitu będą "biurokratycznym koszmarem". Zauważają, że brytyjski rząd może mieć trudności z tym, by dotrzymać słowa i doprowadzić do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Spora niepewność wokół tego, jak w praktyce będzie wyglądała procedura związana z Brexitem powoduje, że inwestorzy bardzo ostrożnie podchodzą do brytyjskiego funta. To z kolei prowadzi do jego osłabienia.

d3goa6u

W ostatni piątek funt osłabił się wyraźnie wobec wszystkich głównych walut - stracił 1,8 procent do dolara, 1 procent wobec euro, 1,5 procent do jena i 1,4 procent do złotego. Za jednego funta w piątek wieczorem trzeba było zapłacić 5,02 złotego - wygląda więc na to, że w najbliższych dniach znów może rozegrać się walka o utrzymanie na poziomie blisko 5 złotych. Przypomnijmy, że w sierpniu funt kosztował już nawet 4,89 złotego.

Analitycy cytowani przez Bloomberga przyznają, że scenariusz dalszych spadków funta jest możliwy. Tym bardziej, że prawdopodobnie będzie mu sprzyjać polityka prowadzona przez brytyjski bank centralny. Bank Anglii co prawda nie zmienił ostatnio stóp procentowych, ale jego władze nie wykluczają dalszego "luzowania" w przyszłości.

W czerwcowym referendum Brytyjczycy opowiedzieli się za tym, by ich kraj opuścił Unię Europejską. Za Brexitem opowiedziało się 51,9 procent głosujących, przeciw głosowało 48,1 procent.

d3goa6u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3goa6u