Trwa ładowanie...

Rozpoczęło się posiedzenie RPP

Poniedziałkowe odczyty PMI pomimo dobrego startu - wyraźnie lepszego odczytu dla Polski - nie spowodowały silnych ruchów na parach złotowych. Powodem była słabość strefy euro. Dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Już jutro dowiemy się, czy stopy procentowe znów spadną, a jeśli tak, to o ile.

Rozpoczęło się posiedzenie RPPŹródło: Fotolia
d2tmniq
d2tmniq

Wczorajsze dane PMI zaczęły się optymistycznie, jednakże koniec odczytów dla największych gospodarek strefy euro nie był dobry. We Włoszech spadły o 1, 7pkt przy oczekiwaniu braku zmian. We Francji spadły co prawda mniej niż oczekiwano, ale mimo to. W Niemczech z kolei wzrost nie był tak duży, jak oczekiwano. W rezultacie indeks dla całej strefy osiągnął poziom 0,1 pkt poniżej oczekiwań. Dla kontrastu dane z Wielkiej Brytanii okazały się o pełne 2 pkt lepsze od oczekiwań. Kolejnej fazie wyprzedaży euro względem dolara przeciwdziałały dane z USA, gdzie tamtejszy odczyt spadł mocniej niż oczekiwano. Czym w ogóle jest indeks PMI i dlaczego jest taki ważny? Są to wyniki ankiety nastawienia menadżerów odpowiedzialnych za zakupy. Poziom 50 pkt odpowiada równej liczbie pozytywnych zapatrywań na przyszłość co negatywnych. Z tego powodu, jeżeli wskaźnik rośnie, traktuje się go jako sygnał, że gospodarka będzie przyspieszać.

Dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Już jutro poznamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Pośród analityków dominuje wariant obniżki o 0,25%. Jak to często bywa w takich sytuacjach, są zarówno głosy mówiące o tym, że nie będzie zmian, jak również, że redukcja sięgnie 0,50%. Jak uzasadniany jest brak zmian? Rada mogła po to obniżać w październiku stopy o 0,50%, by teraz poczekać na efekty tego ruchu. Zwolennicy silniejszej obniżki zwracają uwagę na w dalszym ciągu słabe dane makroekonomiczne z Polski. Wariant większej obniżki ma jednak więcej przeciwników po wczorajszych lepszych danych o PMI. Warto zwrócić uwagę, że wśród członków samej Rady jest kilka osób sceptycznie nastawionych do skuteczności stymulacji wzrostu gospodarczego dalszymi obniżkami stóp procentowych.

EBC przejął nadzór nad 120 największymi bankami Eurolandu. Są to banki o aktywach powyżej 30 miliardów euro. Od teraz będą one znajdować się nie pod nadzorem instytucji narodowej, ale EBC. Powodem tego ruchu była pobłażliwość regionalnych nadzorów dla lokalnych banków. Mniejsze banki na razie pozostaną pod nadzorem instytucji narodowych.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
14:30 - USA - bilans handlu zagranicznego,
16:00 - USA - zamówienia na dobra.

d2tmniq

EUR/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 02.08.2014 do 04.11.2014

Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów przeszedł w trend wzrostowy. W przypadku ruchu w dół w dalszym ciągu bardzo mocnym wsparciem pozostają okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał.

CHF/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 02.08.2014 do 04.11.2014

Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN osiągnął ostatnio swoje wielomiesięczne maksima, wybijając się z krótkiego trendu spadkowego. Jeżeli przebicie poziomu 3,5100 się potwierdzi, możemy mieć do czynienia z czymś, co przeraża kredytobiorców frankowych, czyli dłuższym ruchem w górę.

d2tmniq

USD/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 02.08.2014 do 04.11.2014

Kurs USD/PLN utworzył silny trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Oporem dla kolejnych wzrostów było do zeszłego tygodnia ostatnie maksimum lokalne na poziomie 3,3520. Dzisiaj kurs był już na poziomie 3,3800, w związku z czym można uznać poprzedni poziom za nieaktualny. W przypadku korekty wsparcie stanowić będzie poziom 3,3200, czyli dolne ograniczenie kanału wzrostowego.
GBP/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 02.08.2014 do 04.11.2014

d2tmniq

Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Podobnie jak kurs USD/PLN doszło w ostatnich dniach do silnego skoku w górę, a ruch osiągnął poziom 5,40 zł. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2800, gdzie znajduje się ostatnie minimum lokalne tuż przed ruchem do ostatnich maksimów.

Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA

d2tmniq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tmniq