Rozprawa przeciw BRE Bankowi z pozwu grupowego - jesienią

Prawdopodobnie jesienią przed łódzkim sądem odbędzie się rozprawa w postępowaniu grupowym z powództwa Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Warszawie przeciwko BRE Bankowi. Dotąd do grupy przystąpiło niemal 1250 osób.

Rozprawa przeciw BRE Bankowi z pozwu grupowego - jesienią
Źródło zdjęć: © WP.PL

Sprawą zajmuje się Sąd Okręgowy w Łodzi. W pierwszym etapie w grupie, którą reprezentuje Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie, było 867 klientów oddziałów detalicznych BRE Banku SA: mBanku i Multibanku, którzy zawarli z tym bankiem umowy o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego. W pozwie zarzucono bankowi nienależyte wykonywanie umów zawartych w latach 2005-2006.

Pod koniec stycznia ukazało się ogłoszenie Sądu Okręgowego w Łodzi, informujące o wszczęciu postępowania grupowego oraz możliwości przystąpienia do sprawy wszystkich osób, których roszczenie może być objęte tym powództwem. Chodziło o to, aby osoby, które podpisały podobne umowy z BRE Bankiem mogły się do pozwu przyłączyć.

Osoby zainteresowane przystąpieniem do grupy miały dwa miesiące od daty ukazania się ogłoszenia, żeby złożyć pisemne oświadczenie.

Jak powiedziała PAP Grażyna Jeżewska z biura prasowego łódzkiego sądu, do pozwu przyłączyło się ostatecznie niemal 400 osób i aktualnie jest ich w sumie prawie 1250.

Według niej obecnie trwa weryfikacja oświadczeń; sprawdzane jest czy nowe osoby mają uprawnienia, żeby dołączyć do pozwu. Także bank weryfikuje listę konsumentów, ponieważ ma prawo zakwestionować uprawnienia wszystkich zgłoszonych członków grupy.

Po zatwierdzeniu przez sąd ostatecznego składu grupy wyznaczony zostanie termin rozprawy, na której sąd merytorycznie rozpozna pozew. Według Jeżewskiej najwcześniej będzie to możliwe jesienią.

Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie wniósł do Sądu Okręgowego w Łodzi pozew zbiorowy przeciw BRE Bankowi o ustalenie jego odpowiedzialności odszkodowawczej wobec członków grupy. Zarzuca bankowi nienależyte wykonywanie umów o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego, zawartych w latach 2005-2006.

Klienci banku uważają, że w umowach tzw. starego portfela, znajduje się budzący zastrzeżenia zapis regulujący zmiany oprocentowania. Wskazywali, że przy niekorzystnej dla nich zmianie pewnych parametrów ekonomicznych bank podnosił oprocentowanie kredytu, a przy zmianie korzystnej - nie obniżał go lub obniżał w niewystarczającym zakresie. Ich zdaniem spowodowało to szkodę po ich stronie z tytułu pobierania wyższych kwot tytułem oprocentowania kredytu w okresie od stycznia 2009 r. do końca lutego 2010 r.

Możliwość składania pozwów zbiorowych pozwalających osobom poszkodowanym dochodzić roszczeń w jednym grupowym postępowaniu cywilnym przewiduje ustawa, która weszła w życie w połowie lipca 2010 roku.

Pozew zbiorowy może złożyć przynajmniej 10 osób; warunkiem złożenia takiego pozwu jest oparcie go na jednakowej podstawie. Ze względu na rangę spraw rozpatrywanych w tym typie postępowania mogą być prowadzone jedynie przed sądami okręgowymi.

Źródło artykułu:PAP
pozewpozew zbiorowymbank

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)