Trwa ładowanie...
d1ykmgp

RPP nie wyklucza dostosowania pol. pien., gdyby perspektywy wzrostu

...

d1ykmgp
d1ykmgp

RPP nie wyklucza dostosowania pol. pien., gdyby perspektywy wzrostu pozostały dobre, a powrotu CPI do celu nie poprawiły się (opinia)

07.03. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej nie wyklucza w przyszłości dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby utrzymały się korzystne sygnały dotyczące kształtowania się aktywności gospodarczej w Polsce i jednocześnie perspektywy powrotu inflacji do celu nie uległy poprawie - wynika z komunikatu po marcowym posiedzeniu RPP, na którym Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

WOJCIECH MATYSIAK, PEKAO SA

"Nowa projekcja, pomimo wyższego punktu startowego dla inflacji, zakłada jej spadek w 2013 roku do poziomu nie wyższego niż w projekcji listopadowej. Co więcej, prognozowana w lutym centralna ścieżka inflacji kształtuje się w 2014 roku poniżej celu inflacyjnego (2,5 proc.). W nowej projekcji obniżono względem poprzedniego raportu prognozowane tempo wzrostu gospodarczego w 2013 roku, mimo wyższego punktu startowego.

d1ykmgp

RPP ocenia, że w krótkim okresie inflacja - mimo oczekiwanego pewnego obniżenia - prawdopodobnie pozostanie powyżej celu inflacyjnego. Zdaniem władz monetarnych do utrzymania się inflacji na podwyższonym poziomie przyczyni się wcześniejsze osłabienie złotego oraz utrzymujące się wysokie ceny surowców, które mogą prowadzić do dalszego wzrostu cen energii. W ocenie RPP w średnim okresie inflacja będzie ograniczana przez oczekiwane osłabienie wzrostu gospodarczego w warunkach umiarkowanej dynamiki płac oraz kontynuowanego zacieśnienia polityki fiskalnej. Rada zwróciła także uwagę, że aprecjacja złotego obserwowana na początku br. jest czynnikiem sprzyjającym spadkowi inflacji.

Naszym zdaniem podwyżki stóp procentowych są obecnie mało prawdopodobne z uwagi na niepewność dotyczącą perspektyw wzrostu gospodarczego na świecie, a zwłaszcza w strefie euro. Wtorkowe dane ze strefy euro potwierdziły spadek PKB w czwartym kwartale kw/kw. Co więcej, spodziewamy się, że dane makroekonomiczne ze sfery realnej w Polsce publikowane w najbliższych miesiącach będą coraz słabsze. Kolejnym argumentem za nie podnoszeniem stóp procentowych jest zachowanie złotego w ostatnich tygodniach. Jego aprecjacja zaostrzyła warunki monetarne, a dane za ostatni miesiąc pokazują, że wzrost zamówień eksportowych przyhamował, co może w pewnym stopniu być związane z umocnieniem krajowej waluty. W naszej ocenie najnowsza projekcja inflacyjna również nie skłania do podwyżek stóp procentowych.

Uważamy, że bardziej prawdopodobnym kolejnym krokiem Rady Polityki Pieniężnej będzie obniżka stóp procentowych. W naszej ocenie poluzowania polityki monetarnej można spodziewać się dopiero w drugim półroczu, gdy potwierdzi się scenariusz spadku inflacji".

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY

d1ykmgp

"RPP utrzymała dziś, kolejny miesiąc z rzędu, stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Nie zmieniła także swojego restrykcyjnego nastawienia w polityce pieniężnej i można spodziewać się, że w najbliższym czasie "jastrzębi" ton będzie przez RPP podtrzymywany. Wskazuje na to chociażby najnowsza projekcja inflacji, gdzie ponownie podwyższona została - i to dość istotnie - ścieżka CPI na 2012 rok (do 3,6-4,5 proc. z 2,5-3,9 proc. w projekcji listopadowej), przy jednoczesnym utrzymaniu bez większych zmian prognoz dotyczących wzrostu PKB (które nota bene w stosunku do oczekiwań rynkowych są nadal dość optymistyczne). Podwyższenie prognoz inflacji na 2012 r., mimo że jednocześnie niewykluczona jest nieco niższa realizacja przyjętej ścieżki m.in. ze względu na aprecjację złotego od początku br., łącznie ze stwierdzeniem że "inflacja zbliży się do celu NBP pod koniec 2013 r." jest dla RPP sygnałem do wzmożonej czujności. Nie daje jednak w mojej ocenie na razie "zielonego światła" do podwyżek stóp procentowych
(obniżki są moim zdaniem zupełnie wykluczone). Po pierwsze Rada czeka na dane inflacyjne GUS za styczeń i luty, które przeliczone zostaną według wag z 2011 r. Po drugie Rada będzie zapewne obserwować kurs złotego oraz rozwój sytuacji gospodarczej w Europie i poza nią (w tym ceny ropy na świecie). Jeśli inflacja zacznie się lekko obniżać w najbliższych miesiącach, chociażby dzięki wysokiej bazie odniesienia z poprzedniego roku (przy czym w mojej ocenie nadal utrzymywać się będzie na poziomach istotnie odbiegających od celu NBP), a złoty nie będzie się dalej istotnie osłabiać, RPP będzie skłonna utrzymywać stopy na niezmienionym poziomie przez dłuższy czas". (PAP)

map/ ana/

d1ykmgp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ykmgp