RPP obniży stopy jeśli dane potwierdzą spowolnienie PKB, a ryzyko nasilenia presji infl. będzie

05.12. Warszawa (PAP) - RPP obniży stopy kolejny raz, jeśli napływające dane potwierdzą trwałość osłabienia koniunktury, a ryzyko nasilenia presji inflacyjnej będzie ograniczone -...

05.12.2012 | aktual.: 05.12.2012 17:23

05.12. Warszawa (PAP) - RPP obniży stopy kolejny raz, jeśli napływające dane potwierdzą trwałość osłabienia koniunktury, a ryzyko nasilenia presji inflacyjnej będzie ograniczone - napisał NBP w komunikacie po posiedzeniu Rady.

Poniżej opinie:

BANK MILLENNIUM (e-mail)

Wysokie prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w grudniu sugerował już listopadowy komunikatu Rady. Wskazano w nim, że jeśli napływające informacje będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej pozostanie ograniczone, RPP dokona dalszego złagodzenia polityki pieniężnej. Na możliwość obniżki kosztu pieniądza w grudniu wskazał także prezes NBP M.Belka podczas konferencji podsumowującej posiedzenie Rady w ubiegłym miesiącu. Oczekiwania na kolejne obniżki stóp procentowych wspierały ponadto gołębie wypowiedzi pozostałych członków RPP formułowane w ostatnich tygodniach.

W dzisiejszym komunikacie opublikowanym po posiedzeniu RPP ponownie zawarła sformułowanie, iż jeśli napływające informacje będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej pozostanie ograniczone, Rada dokona dalszego złagodzenia polityki pieniężnej. Jednocześnie RPP oceniła, że dynamika PKB w najbliższych latach pozostanie umiarkowana, co stwarza ryzyko spadku inflacji poniżej celu w średnim okresie.

W naszej ocenie, podobnie jak w listopadzie, ostatnie zdanie komunikatu Rady oznacza zapowiedź obniżki stóp procentowych już w trakcie kolejnego posiedzenia Rady w styczniu. Sugerują to także wypowiedzi prezesa NBP, iż Rada nie może sobie pozwolić na przerwę w łagodzeniu polityki pieniężnej".

IGNACY MORAWSKI, PBP BANK (e-mail)

"Komentarz RPP do dzisiejszej decyzji wskazuje, że Rada jest gotowa do dalszego luzowania polityki pieniężnej. Głosy wzywające do wstrzymania się z głębszymi obniżkami mogą znaleźć się w mniejszości. Przewiduję zatem, że do końca I kwartału 2013 r. główna stopa NBP spadnie do 3,75 proc., a do końca I półrocza 2013 do 3,5 proc. Złoty reaguje w ograniczonym stopniu na decyzje RPP, ponieważ na świecie wysoki jest popyt na aktywa rynków wschodzących".

PIOTR ŁYSIENIA, BANK POCZTOWY (e-mail)

"Dzisiejsza decyzja RPP nie jest niespodzianką zwłaszcza biorąc pod uwagę słabe dane o PKB w Q3'12. Cześć rynku spekulowała, że ostatnie dane mogą skłonić Radę do cięcia o 50 pb. Jednak zgodnie z naszymi oczekiwaniami w Radzie nie znalazła się większość skłonna poprzeć taki wniosek. Szybszy spadek inflacji do celu i brak presji inflacyjnej w najbliższych kwartałach będą wspierać redukcję kosztu pieniądza.

Słabsze dane na początku Q4'12 oraz słowa M.Belki, że RPP nie może sobie pozwolić na przerwę w łagodzeniu polityki pieniężnej wskazują, że obniżka stóp w styczniu jest bardzo wysoce prawdopodobna (zgodnie z naszym scenariuszem bazowym). Obecnie zakładamy, że Rada obniży stopy w styczniu, a następnie poczeka na kolejną projekcję inflacji i PKB (marzec 2013 r).

W naszej ocenie kolejna obniżka stóp w marcu 2013 r., która zależeć będzie od wyników projekcji, jest również prawdopodobna. Słowa prezesa NBP wskazują, że Rada będzie obniżać stopy w "krokach" po 25 pb, a wnioski o większe cięcia na kolejnych posiedzeniach nadal nie zdobędą większości".

WOJCIECH MATYSIAK, BANK PEKAO (e-mail)

"(...) oceniamy, że w kolejnych miesiącach Rada będzie kontynuowała cykl łagodzenia polityki monetarnej. Oczekujemy jeszcze dwóch obniżek stóp procentowych w pierwszym kwartale 2013 roku. W efekcie tych obniżek stopa procentowa znalazłaby się na poziomie 3,75 proc.

Uważamy, że do kolejnej obniżki stóp procentowych może dojść już na styczniowym posiedzeniu. Na konferencji po posiedzeniu Prezes NBP M. Belka powiedział, że Rada postanowiła nie zaskakiwać rynku i obniżyć stopy o 25 pb, a nie o 50 pb. Uzasadniając niższą skalę obniżki stóp powiedział, że zmiany stóp powinny być dokonywane w sposób stopniowy, o ile nie dzieje się nic drastycznego. W jego ocenie jednak, RPP nie może sobie pozwolić na przerwę w łagodzeniu polityki pieniężnej. Dodał, że kolejna obniżka stóp jest bardzo prawdopodobna". (PAP)

nik/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansestopy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)