RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowych
Zgodnie z oczekiwaniami rynku Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Główna wynosi w dalszym ciągu 2 proc. To najniższy poziom w historii.
Zgodnie z oczekiwaniami rynku Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Główna wynosi w dalszym ciągu 2 proc. To najniższy poziom w historii.
Stopy procentowe będą nadal utrzymywać się na poziomie:
- referencyjna 2,00 proc. w skali rocznej,
- lombardowa 3,00 proc. w skali rocznej,
- depozytowa 1,00 proc. w skali rocznej,
- redyskonta weksli 2,25 proc. w skali rocznej.
Dlaczego Rada nie obniżyła stóp procentowych? - Wydawać by się mogło, że skoro cel inflacyjny wynosi 2,5 proc. z dokładnością do 1 proc., a obecnie inflacja, a właściwie deflacja, wynosi 0,5 proc. decyzja może być tylko jedna - stwierdza Maciej Przygórzewski, główny dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat, Currency One. - Pamiętajmy, że inflacja w sytuacji spowolnienia gospodarczego u głównych partnerów handlowych często spada. Warto również zwrócić uwagę na ceny paliw. Wartości, które widzimy na wyświetlaczach stacji benzynowych dawno nie były tak optymistyczne. Jeżeli my tankujemy taniej, to i cały biznes transportuje taniej. W rezultacie przedsiębiorcy, mając niższe koszty mogą mieć wyższy zysk nie podnosząc lub nawet delikatnie obniżając ceny. Inflacja z pewnością istotnie wzrośnie, jeżeli dojdzie do długo wyczekiwanej korekty na rynku ropy.
|
|
| --- |
Prognozy na najbliższe miesiące sugerują, że stopy procentowe, a co za tym raty kredytów w złotych, mogą jeszcze spaść. Analitycy przewidują, że dojdzie do tego w marcu lub kwietniu br. Tak przynajmniej wynika z aktualnych notowań kontraktów terminowych na stopę procentową. - WIBOR 3M może spaść do poziomu 1,74 proc. w perspektywie dwóch miesięcy. Kolejne mogą nawet przynieść obniżkę WIBOR-u do poziomu 1,41 proc. (za 9 miesięcy). Co niemniej ważne w znacznie dłuższym horyzoncie czasowym (21-miesięcznym) kontrakty na WIBOR 3M notowane są na poziomie 1,53 proc., a więc także niżej niż dzisiejszy poziom WIBORu (1,99 proc.). Liczby te są o tyle ważne, że składnikiem oprocentowania kredytu mieszkaniowego w Polsce bardzo często jest właśnie WIBOR 3M. W efekcie gdy jest on niższy, raty maleją - pisze w komentarzu do decyzji RPP Bartosz Turek z Lion’s Banku.
Jaki wpływ mają na nas stopy procentowe? - Im niższe stopy tym taniej możemy pożyczać pieniądze na rynku. Ma to oczywiście swoją drugą stronę - tym mniej dostaniemy pożyczając pieniądze na rynku. Ma to również wpływ na waluty, im niższe stopy procentowe tym słabsza waluta. O ile brak obniżki stóp nie pomaga kredytobiorcom złotowym, bo ich raty się nie zmienią, o tyle kredytobiorcy walutowi z pewnością się cieszą. Spadek stóp mógłby dołożyć im jeszcze kilka groszy do kursu franka i jeszcze kilka siwych włosów - stwierdza Maciej Przygórzewski.