RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowych
W dniach 4-5 marca odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.
Stopy procentowe NBP:
- stopa referencyjna 2,50% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 4,00% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 1,00% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 2,75% w skali rocznej;
Konferencja prasowa, na której przedstawione zostanie uzasadnienie decyzji Rady, odbędzie się dziś o godzinie 16:00 (Sala im. Wł. Grabskiego, Centrala NBP, ul. Świętokrzyska 11/21).
Na Wschodzie niespokojnie, ale stopy procentowe bez zmian
Pomimo wszystkich zawirowań związanych z Ukrainą, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała obecny poziom stóp procentowych. Główna stopa wynosi 2,5%. Decyzja ta w normalnych warunkach nie powinna nikogo dziwić, gdyż od miesięcy członkowie Rady informują, że aktualny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany nie tylko w najbliższych miesiącach, ale wręcz w kwartałach. Podejście to wynika z faktu, że Rada obawia się dalszych redukcji w trosce o ryzyko zwiększonej inflacji oraz tworzenia się baniek spekulacyjnych.
Dlaczego zatem bierzemy sytuację na Wschodzie pod uwagę? Gdyby doszło do naprawdę poważnych niepokojów na Ukrainie, odbiłoby się to z pewnością na notowaniach walut całego regionu. Pomimo dysproporcji gospodarczych między naszymi krajami, w dalszym ciągu dla wielu inwestorów jesteśmy jednym regionem. W przypadku bankructwa czy ostrej recesji na Ukrainie, również złoty by stracił. Podniesienie stóp procentowych wzmacnia walutę, zatem nie należy się dziwić, że państwa z poważnymi problemami często podnoszą stopy procentowe. Dobrym przykładem jest ostatnia niespodziewana podwyżka w Rosji z 5,5% do aż 7%. Przeciwdziałała ona ucieczce kapitału z kraju wywołanej paniką przed rozwojem sytuacji na Krymie.
Teoretycznie obniżka stóp procentowych wsparłaby polską gospodarkę, oferując przedsiębiorcom i konsumentom tańszy kredyt. Natomiast wspomniane ryzyka przemawiają przeciwko takim rozwiązaniom. Problemem podniesienia stóp procentowych jest wzrost oprocentowania na rynku, a zatem kredyty staną się droższe, co może ciążyć i tak wolno rozwijającej się w ostatnich latach gospodarce.
Na co tak naprawdę mają wpływ stopy procentowe? Są one bazą dla oprocentowania na rynku. Niskie stopy, a obecnie takie właśnie mamy, sprzyjają więc kredytobiorcom i to zarówno przedsiębiorcom inwestującym w rozwój swojego biznesu, jak i konsumentom spłacającym kredyt na mieszkanie. Z drugiej strony niskie stopy powodują, że nasze oszczędności na lokatach nie rosną tak jak jeszcze kilka lat temu.
Maciej Przygórzewski, Senior FX Dealer w Internetowykantor.pl