RPP podniosła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna 4,00 proc. (opinia) (aktl.)

...

Dochodzą kolejne opinie. #

05.04. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym we wtorek posiedzeniu podniosła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od środy 4,00 proc. w skali rocznej - podała RPP we wtorek w komunikacie.

Poniżej opinie:

TOMASZ KACZOR, BGK (e-mail)

"Nie było wielkiej niespodzianki. RPP zgodnie z oczekiwaniami podniosła stopy procentowe o 25 pb., stopa referencyjna wynosi 4,00 proc. Obawy o rosnącą, z miesiąca na miesiąc, inflację, zagrożenie efektami +drugiej rundy+ - wzrostem płac pod wpływem szybko rosnących oczekiwań inflacyjnych i dobre wyniki w gospodarce realnej przekonały członków Rady, że warto dać sobie nieco +przestrzeni do manewru+ - możliwości oczekiwania na rozwój sytuacji ekonomicznej z myślą, że pierwsze kroki w walce z inflacją zostały już uczynione.

Oczekujemy, że na konferencji usłyszymy komentarz, który przekona nas o tym, iż kolejne podwyżki nie muszą być natychmiastowe, a RPP wykorzysta ten czas do uważnej obserwacji gospodarki, a w szczególności tego, czy inflacja zacznie obniżać się w dalszej części roku - tak jak przewidują dostępne prognozy. W reakcji na dane złoty nieznacznie się umocnił, obligacje na razie bez reakcji".

WOJCIECH MATYSIAK, PEKAO SA (e-mail)

"W naszej ocenie podstawą do podwyżki stóp procentowych były perspektywy dalszego wzrostu inflacji w kolejnych miesiącach, a także rosnące oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych. Członkowie RPP będący zwolennikami podwyżki stóp, mogli wskazywać na możliwość wystąpienia tzw. efektów drugiej rundy, a więc wzrostu cen związanych z narastającymi oczekiwaniami płacowymi wywołanymi rosnącymi oczekiwaniami inflacyjnymi. Ważnym czynnikiem sprzyjającym podjęciu przez RPP decyzji o podwyżce stóp procentowych jest duże prawdopodobieństwo decyzji o zaostrzeniu polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny w czwartek (możliwość podwyżki sygnalizował szef EBC J.-C. Trichet).

Spodziewamy się kolejnej podwyżki stóp procentowych w czerwcu. Wśród czynników, które mogłyby skłonić RPP do dłuższej przerwy pomiędzy podwyżkami należy wymienić m.in. sytuację na rynku pracy, charakteryzującą się korzystną, z punktu widzenia procesów cenowych, relacją pomiędzy tempem wzrostu wydajności pracy a dynamiką płac. Innym argumentem dla +gołębi+ jest utrzymywanie się umiarkowanego popytu na kredyty ze strony przedsiębiorstw".

ERNEST PYTLARCZYK, BRE BANK

"Decyzja Rady jest zgodna z oczekiwaniami. Wobec wysokich oczekiwań inflacyjnych Rada nie mogła zachować się inaczej niż podnieść stopy o 25 pb. Dzięki temu powinien ustabilizować się kurs oraz oczekiwania inflacyjne. Teraz kluczowy pozostanie komunikat po Radzie, a szczególnie komentarze członków RPP.

Wydaje się, że dobrym momentem na kolejną podwyżkę o 25 pb jest czerwiec. Cały rok zakończymy z referencyjną stopą na poziomie 4,25-4,50 proc.".

JAROSŁAW JANECKI, SOCIETE GENERALE

"Decyzja nie jest zaskoczeniem. Sądzę, że kluczowym czynnikiem, który skłonił Radę do podwyżki to były wysokie oczekiwania inflacyjne. Sądzę, że to nie ostatnia podwyżka w tym roku, zacieśnienie będzie kontynuowane. W tym roku prawdopodobna jest co najmniej jeszcze jedna podwyżka o 25 pb.

Komunikat po tym posiedzeniu powinien podkreślić te czynniki, które wpływają na wyższa inflację i wskazywać na możliwość wstąpienia efektów drugiej rundy".

MAJA GOETTIG, BANK BPH (e-mail)

"Zgodnie z konsensusem rynkowym i naszymi oczekiwaniami, RPP podniosła stopy procentowe o 25pb (główna stopa do 4,00 proc.). Inflacja nadal pozostaje na bardzo wysokim poziomie i znajduje się powyżej górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu mimo, że w lutym okazała się niższa od oczekiwań rynku. Prawdopodobnie tempo wzrostu cen jeszcze przyspieszy i w kolejnych miesiącach zbliży się do poziomu 4 proc.

Decyzja Rady pokazuje, że przeważyła opinia tych członków RPP, którzy uznawali, że choć wzrost inflacji jest w dużej mierze napędzany czynnikami zewnętrznymi, należy je uwzględnić, aby nie dopuścić do utrwalenia się inflacji na podwyższonym poziomie. Z pewnością istotnym argumentem dla RPP były dane na temat gwałtownego wzrostu oczekiwań inflacyjnych w marcu, co zwiększa ryzyko nasilenia presji płacowej i utrwalenia się wysokiej inflacji. Dodatkowo Rada zapewne wzięła pod uwagę, że w czwartek stopy procentowe podniesie EBC, co również stanowi argument za zacieśnieniem polityki monetarnej w Polsce.

Podtrzymujemy naszą opinię, że Rada będzie w najbliższych miesiącach kontynuowała cykl zacieśniania polityki pieniężnej i do końca roku podniesie stopy procentowe o kolejne 50 pkt bazowych, do poziomu 4,50 proc. na koniec roku. Sądzimy, że w wyniku dzisiejszej decyzji RPP złoty zyska. Możliwe jest przebicie poziomu 4,00/EUR jeszcze w trakcie dzisiejszej sesji". (PAP)

nik/ fdu/ asa/ osz/

Źródło artykułu:PAP
finansestopyrpp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)