Ruszają prace nad projektem "Uzdrowisko Augustów"

Ruszają prace nad projektem pod roboczą
nazwą "Uzdrowisko Augustów". Ma on być elementem programu rozwoju
miasta w oparciu o jego walory uzdrowiskowe w związku z nowym
wariantem przebiegu obwodnicy tego miasta przez Raczki.

28.04.2009 12:40

W Augustowie ma powstać m.in. dom zdrojowy.

Taki program, mający służyć rozwojowi miasta, zapowiedzieli w marcu w Augustowie przedstawiciele rządu, którzy ogłosili wówczas, że obwodnica Augustowa będzie budowana nie przez sporną Dolinę Rospudy, a w nowym wariancie - przez Raczki.

Jak poinformował we wtorek PAP dyrektor gabinetu wojewody podlaskiego Daniel Szutko, w ostatnich dniach została zarejestrowana spółka pod nazwą Białostockie Przedsiębiorstwo Usług Socjalnych sp. z o.o., która powstała po komercjalizacji Przedsiębiorstwa Usług Socjalnych Budowlani w Augustowie. Zgodę na komercjalizację tego przedsiębiorstwa, które do tej pory było w gestii wojewody podlaskiego, wydał minister skarbu. To przekształcenie było konieczne, by spółka mogła ubiegać się o unijne dotacje.

Jak powiedział Szutko, w maju projekt - na razie w zarysie i ze wstępnym określeniem kosztów - ma być zgłoszony na listę projektów do dofinansowania z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej. Wiadomo, że w ramach projektu w Augustowie ma powstać dom zdrojowy, zakład leczniczy oraz infrastruktura hotelowa.

Powstała spółka ma dzięki środkom z UE rozszerzyć dotychczasową działalność uzdrowiskową augustowskiego przedsiębiorstwa. Zgodnie z założeniami, rozbudowane sanatorium ma być gotowe do końca 2012 roku - poinformował Szutko.

Drogowcy chcą przyspieszenia prac nad obwodnicą Augustowa. Białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) chce ogłosić przetarg na dokumentację techniczną obwodnicy w nowym przebiegu, zanim otrzyma decyzję środowiskową od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku (decyzja środowiskowa jest potrzebna do uzyskania pozwolenia na budowę - PAP). GDDKiA w Białymstoku wystąpiła o zgodę w tej sprawie do swojej centrali w Warszawie.

Jak wyjaśnił PAP rzecznik GDDKiA w Białymstoku Rafał Malinowski, taka zgoda jest wymagana, bo nie można ogłosić przetargu, nie mając zapewnionego finansowania danego projektu. Jeszcze nie wiadomo, ile obwodnica będzie kosztowała i z jakich źródeł będzie finansowana.

We wniosku do RDOŚ Dyrekcja napisała, że inwestycja jest przewidziana do dofinansowania ze środków UE z programu Infrastruktura i Środowisko. Kiedy i czy będzie zgoda centrali na przyspieszenie procedur, nie wiadomo - poinformował we wtorek Malinowski.

RDOŚ od ponad tygodnia prowadzi formalne postępowanie ws. wydania decyzji środowiskowej dla obwodnicy Augustowa w wariancie przez Raczki. Ma być ona wydana w ciągu ok. 2 miesięcy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na podstawie przeprowadzonych analiz przez holenderską firmę konsultingową DHV uznała wariant przez Raczki za najbardziej korzystny dla środowiska i taki wariant wskazała we wniosku do RDOŚ. DHV oceniała trzy warianty przebiegu obwodnicy Augustowa pod kątem negatywnego oddziaływania na środowisko: przez Dolinę Rospudy z zastosowaniem różnych technik budowy (tunel lub estakada), przez Raczki i przez Chodorki.

6 maja raportem DHV zajmie się Regionalna Rada Ochrony Przyrody, Również w maju RDOŚ - w porozumieniu z GDDKiA - przeprowadzi w gminach leżących na planowanej trasie obwodnicy konsultacje społeczne.

Z planów GDDKiA wynika, że obwodnica Augustowa w wariancie przez Raczki ma mieć 34,5 km i biec równolegle do obecnej drogi wojewódzkiej 664, po jej zachodniej stronie. Obwodnica ma ominąć miejscowości: Mazurki, Janówka, Jabłońskie, Jaśki i Sucha Wieś. Na trasie planowanej obwodnicy ma być wyburzonych sześć budynków mieszkalnych.

W nowym wariancie obwodnica ma również przeciąć rzekę Rospudę - pomiędzy Raczkami a Dowspudą, w części Doliny Rospudy mniej cennej przyrodniczo. W pasie oddziaływania przyszłej inwestycji jest 1350 działek. Obwodnica ma zająć powierzchnię 450 hektarów.

Sprawa budowy obwodnicy Augustowa, której fragment miał przebiegać przez cenną przyrodniczo Dolinę Rospudy, toczy się od kilku lat. Rozpoczęcie budowy w 2007 roku zaostrzyło konflikt pomiędzy mieszkańcami, którzy domagają się jak najszybszej budowy obwodnicy wokół Augustowa, inwestorem i ekologami, obawiającymi się szkód w środowisku naturalnym.

Sądy zakwestionowały opinie środowiskowe na budowę trasy i samo pozwolenie na budowę. Inwestor - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - zerwała umowę z firmą Budimex-Dromex, która zaczęła ją budować.

Dla rozwiązania sporu wokół przebiegu trasy przed rokiem powołano okrągły stół, w skład którego weszli przedstawiciele rządu, samorządu, drogowcy, naukowcy, ekolodzy i przedstawiciele mieszkańców Augustowa. Przeprowadzenie oceny alternatywnych wariantów przebiegu trasy - omijających Dolinę Rospudy - było podstawowym ustaleniem okrągłego stołu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)