ycipk-g7mrxl

Ruszył program 500+. Polacy składają wnioski lawinowo

Lawinowo rośnie liczba złożonych wniosków o 500 zł. Pierwsze dane mówiły o niespełna 4000 zgłoszeń dokonanych elektronicznie, o 8.30 było ich już 12 tysięcy, a przed 11. 20 tysięcy. Szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska apelowała do Polaków, by nie spieszyć się ze składaniem wniosków, ale wszystko wskazuje, że Polacy nie zamierzają czekać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ruszył program 500+. Polacy składają wnioski lawinowo
(PAP, Fot: Leszek Szymański)
ycipk-g7mrxl

*Lawinowo rośnie liczba złożonych wniosków o 500 zł. Pierwsze dane mówiły o niespełna 4000 zgłoszeń dokonanych elektronicznie, o 8.30 było ich już 12 tysięcy, a przed 11. już 20 tysięcy. Szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska apelowała do Polaków, by nie spieszyć się ze składaniem wniosków, ale wszystko wskazuje, że Polacy nie zamierzają czekać. *

Dziś o północy ruszył rządowy program Rodzina 500+, dzięki któremu rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko. Jeśli spełnią kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w rodzinie z niepełnosprawnym dzieckiem - 500 zł otrzymają już na pierwsze dziecko. Wnioski można składać w formie tradycyjnej, przez papierowy formularz w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub drogą elektroniczną – przez jeden z 18 banków, platformę ePUAP, system Emp@tia lub platformę ZUS.

Elżbieta Rafalska apelowała, żeby nie składać masowo wniosków pierwszego dnia. - Nie musimy go składać w pierwszych dniach obowiązywania programu, mamy na to trzy miesiące - przypominała. - Pozwoli nam to uniknąć ewentualnych zatorów, a i tak decyzja zostanie państwu przyznana - zapewniała minister rodziny.

ycipk-g7mrxl

Nad prawidłowym funkcjonowaniem systemów informatycznych od północy czuwają pracownicy „war roomu” w Resorcie Cyfryzacji. Nad ranem Ministerstwa Rodziny i Cyfryzacji wzięły udział w telekonferencji z przedstawicielami banków i ZUS. Szefowa resortu Anna Streżyńska zapewnia, że system wytrzymuje przyjmowanie czterech wniosków na sekundę. Ale i tak - jak podało Radio Zet - rano przez pół godziny były problemy z platformą internetową ZUS.

Do kiedy złożyć wniosek?

Składając wniosek przed 1 lipca 2016 roku, każda rodzina będzie mogła liczyć na zwrot środków za kwiecień, maj i czerwiec. Po tej dacie tak dużego zwrotu za minione miesiące już nie będzie.

Jeśli złożymy wniosek do 10 dnia każdego miesiąca, to pieniądze otrzymamy jeszcze tego samego miesiąca. Przekroczenie tego terminu będzie wiązało się z wypłatą w kolejnym miesiącu. W tym wypadku dostaniemy pieniądze z wyrównaniem tylko za miesiąc złożenia wniosku.

ycipk-g7mrxl

Kiedy gminy zaczną wypłacać 500 zł? - Niektóre pewnie będą szybsze, ale należy spodziewać się, że pierwsze wypłaty ruszą w maju – zapewniał w programie #dziejesienazywo Bartosz Marczuk, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki społecznej.

Premier zainauguruje 500+

Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że po konferencji prasowej inaugurującej start programu Rodzina 500+, premier Beata Szydło uda się do mazowieckiej gminy Zatory. Tam odwiedzi jedną z rodzin, z którą wspólnie wypełni wniosek o świadczenie wychowawcze i uda się do urzędu gminy, aby go złożyć.

ycipk-g7mrxl
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-g7mrxl

ycipk-g7mrxl
ycipk-g7mrxl