Trwa ładowanie...
d1rlmrs

Rynek mieszkań. To dzieje się teraz. Badanie pokazuje fakty

Przez pandemię koronawirusa wielu Polaków zmienia swoje plany co do zakupu nieruchomości - wynika z badania dla Wirtualnej Polski. Niektórzy opóźniają decyzję, inni chcą dodatkowego balkonu czy ogródka. Sporo osób zapragnęło wyprowadzki na wieś. - Ten trend będzie rósł - komentują eksperci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus mocno zmienił rynek nieruchomości
Koronawirus mocno zmienił rynek nieruchomości (WP, Fot: Mateusz Madejski)
d1rlmrs

Zakup mieszkania w czasie pandemii? 60 proc. ankietowanych w badaniu dla Wirtualnej Polski i Extradom.pl stwierdziło, że koronawirus w ogóle nie zmienił ich planów.

14 proc. mówi jednak, że ze względu na sytuację epidemiczną i gospodarczą przesuwa termin finalizacji zakupu. Co dziesiąty ankietowany przyznaje natomiast, że w obecnej sytuacji szuka lokum z balkonem czy ogródkiem.

Jak jest z tymi, którzy przymierzają się do budowy lub zakupu domu jednorodzinnego? Tu 63 proc. odpowiada, że pandemia nic nie zmieniła.

d1rlmrs

Remont w prezencie: odcinek 9

Z kolei 10 proc. odkłada w czasie termin zakupu lub rozpoczęcia budowy. Co ciekawe, aż 8 proc. przymierzających się do budowy domu przyznało, że przed pandemią planowali raczej kupić mieszkanie.

Co motywuje tych, którzy wybierają dom zamiast mieszkania w bloku? Aż połowa zapytanych odpowiedziała, że własny ogród lub podwórko. 47 proc.wskazuje natomiast na większą przestrzeń w domu. 32 proc. odpowiada z kolei, że decyduje się na dom, bo po prostu posiada już działkę budowlaną.

Wyniki badań dotyczące domów WP
Wyniki badań dotyczące domów (WP)

Coraz dalej od miasta

Pandemia mocno zmieniła styl życia Polaków - mniej wychodzą z domu, mniej podróżują, wielu przestawiło się na prace z domu. Jak to wszystko wpłynęło na rynek nieruchomości?

d1rlmrs

Eksperci odpowiadają, że częściej poszukiwane są nie tylko balkony czy ogródki. Klienci marzą o życiu dalej od miasta.

Czytaj też: Mniej gotówki na rynku nieruchomości. Polacy wolą oszczędzać

Wyniki badań dotyczące mieszkań WP
Wyniki badań dotyczące mieszkań (WP)

- Zauważamy zdecydowany wzrost zainteresowania działkami w większym oddaleniu od centrów miast - opowiada Wojciech Rynkowski, kierownik działu wydawnictw w Extradom.pl.

d1rlmrs

- Dane jednoznacznie pokazują, że przejście wielu firm w tryb pracy zdalnej uświadomiło ludziom, że tak naprawdę nie potrzebują mieszkać w centrum dużego miasta, żeby rozwijać się zawodowo - dodaje.

- Prognozujemy, że w najbliższym czasie ludzie będą jeszcze wybierać działki budowlane w okolicach dużych miast, ale im bardziej praca zdalna wejdzie na stałe do naszego życia, tym większa będzie odległość od centrum - uważa ekspert z Extradom.pl.

Czytaj też: Nieruchomości. Polacy uciekają przed eko-wymaganiami?

Badania WP pokazują też, że ciągle sporo nieruchomości kupuje się w celach inwestycyjnych. Dominują tu jednak zdecydowanie mieszkania. Aż 17 proc. z nich kupuje z myślą wynajmu lub sprzedaży. Jeśli chodzi o domy, to w celach inwestycyjnych kupuje lub buduje się zaledwie 3 proc. z nich.

- Budowa domu to z zasady bardzo duży i ważny krok w życiu niemal każdej rodziny, a sam proces dojścia do decyzji o budowie domu, jest czasochłonny. Więc jeżeli ktoś już zdecydował się na budowę domu, to rzadko z tej drogi zawraca. Zwyczajnie nie jest już w stanie porzucić marzenia o własnym domu - uważa Wojciech Rynkowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1rlmrs

Podziel się opinią

Share
d1rlmrs
d1rlmrs