Trwa ładowanie...

Rynek pracy w koronakryzysie. Kobiety bardziej zagrożone bezrobociem

7 mln Polaków pracuje w branżach narażonych na konsekwencje kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią. Niemal połowa tej grupy to kobiety, dla których skutki gospodarczo-społeczne mogą być szczególnie dotkliwe.

Rynek pracy w koronakryzysie. Kobiety bardziej zagrożone bezrobociemŹródło: Pixabay
d38tfrn
d38tfrn

To kobiety będą musiały zmierzyć się z największymi zawodowymi konsekwencjami koronawirusa – wynika z raportu przygotowanego przez instytut badawczy Uniwersytetu Warszawskiego Digital Economy Lab (DELab) oraz Instytut Innowacyjna Gospodarka (INGOS). Raport został opracowany w ramach kampanii #WomanUpdate.

To dlatego, że to one najczęściej pracują w branżach, które zostały najmocniej dotknięte przez kryzys: w opiece nad chorymi i słabszymi, edukacji, usługach, handlu - wylicza serwis "Puls HR", który opisuje wnioski naukowców.

Jak wyliczają autorzy raportu, 1,2 mln kobiet znajduje zatrudnienie w usługach, handlu hurtowym i detalicznym, co stanowi 75 proc. wszystkich pracowników i jest jednym z najwyższych odsetków w krajach wysoko rozwiniętych. Ponadto 1 mln kobiet pracuje w przetwórstwie przemysłowym, a 256 tys. w firmach prowadzących działalność związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi.

Obejrzyj: Bezrobocie w Polsce. Oto, dlaczego nie ma gwałtownego skoku

Kobiety znacznie intensywniej angażują się również w opiekę nad dziećmi i wypełnianie obowiązków domowych: w Unii Europejskiej codzienną opieką nad dziećmi zajmuje się 92 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn (w wieku 25-49 lat), a codziennym przygotowaniem posiłków lub pracami domowymi 79 proc. kobiet – w porównaniu do 34 proc. mężczyzn. Większe obciążenie obowiązkami domowymi dotyczy również kobiet pracujących zawodowo.

d38tfrn

– Praca, jaką dotychczas znaliśmy, istotnie zmieni swój charakter. Przekształceniu ulegną formy zatrudnienia, a w dalszej perspektywie zostaną zmodyfikowane lub zupełnie znikną te miejsca pracy, w których wykonywane są powtarzalne, rutynowe czynności i gdzie bardziej efektywne kosztowo będzie użycie maszyn – zauważyła cytowana przez serwis "Fakt" prof. UW dr hab. Renata Włoch, współautorka raportu, Koordynatorka DELab, Instytut Socjologii UW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d38tfrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38tfrn