Rynek pracy w koronakryzysie. Kobiety bardziej zagrożone bezrobociem
7 mln Polaków pracuje w branżach narażonych na konsekwencje kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią. Niemal połowa tej grupy to kobiety, dla których skutki gospodarczo-społeczne mogą być szczególnie dotkliwe.
To kobiety będą musiały zmierzyć się z największymi zawodowymi konsekwencjami koronawirusa – wynika z raportu przygotowanego przez instytut badawczy Uniwersytetu Warszawskiego Digital Economy Lab (DELab) oraz Instytut Innowacyjna Gospodarka (INGOS). Raport został opracowany w ramach kampanii #WomanUpdate.
To dlatego, że to one najczęściej pracują w branżach, które zostały najmocniej dotknięte przez kryzys: w opiece nad chorymi i słabszymi, edukacji, usługach, handlu - wylicza serwis "Puls HR", który opisuje wnioski naukowców.
Jak wyliczają autorzy raportu, 1,2 mln kobiet znajduje zatrudnienie w usługach, handlu hurtowym i detalicznym, co stanowi 75 proc. wszystkich pracowników i jest jednym z najwyższych odsetków w krajach wysoko rozwiniętych. Ponadto 1 mln kobiet pracuje w przetwórstwie przemysłowym, a 256 tys. w firmach prowadzących działalność związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi.
Obejrzyj: Bezrobocie w Polsce. Oto, dlaczego nie ma gwałtownego skoku
Kobiety znacznie intensywniej angażują się również w opiekę nad dziećmi i wypełnianie obowiązków domowych: w Unii Europejskiej codzienną opieką nad dziećmi zajmuje się 92 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn (w wieku 25-49 lat), a codziennym przygotowaniem posiłków lub pracami domowymi 79 proc. kobiet – w porównaniu do 34 proc. mężczyzn. Większe obciążenie obowiązkami domowymi dotyczy również kobiet pracujących zawodowo.
– Praca, jaką dotychczas znaliśmy, istotnie zmieni swój charakter. Przekształceniu ulegną formy zatrudnienia, a w dalszej perspektywie zostaną zmodyfikowane lub zupełnie znikną te miejsca pracy, w których wykonywane są powtarzalne, rutynowe czynności i gdzie bardziej efektywne kosztowo będzie użycie maszyn – zauważyła cytowana przez serwis "Fakt" prof. UW dr hab. Renata Włoch, współautorka raportu, Koordynatorka DELab, Instytut Socjologii UW.