Rynki czekają na wieści z Jackson Hole
Kolejna wzrostowa sesja za oceanem pozwoliła indeksowi naszych największych spółek wzrosnąć na otwarciu o 30 punktów. Wynik ten w następnych minutach został lekko poprawiony, ale później nie było już tak dobrze. Już przed godziną 10.00 indeks WIG20 oddał prawie wszystkie zyski, jednak udało się mu utrzymać po zielonej stronie.
25.08.2011 18:10
Kolejna wzrostowa sesja za oceanem pozwoliła indeksowi naszych największych spółek wzrosnąć na otwarciu o 30 punktów. Wynik ten w następnych minutach został lekko poprawiony, ale później nie było już tak dobrze. Już przed godziną 10.00 indeks WIG20 oddał prawie wszystkie zyski, jednak udało się mu utrzymać po zielonej stronie.
Zdecydowane pogorszenie się sytuacji na rynkach zachodniej Europy spowodowało, że już po 11.30 pojawił się kolor czerwony przy indeksie. Jednak jeszcze tym razem udało się powrócić do wzrostów. Rynek od tego momentu czekał chyba na rozpoczęcie sesji w Stanach Zjednoczonych i przy wzrostach nieprzekraczających 0,5% na WIG20 utrzymywał się do 14.30, kiedy poznaliśmy tygodniowe dane o liczbie zasiłków dla bezrobotnych w USA. Odczyt co prawda był gorszy od przewidywań, ale różnica nie była na tyle istotna, by w normalnych warunkach wpłynąć na indeksy.
Tym razem został wykorzystany do wywołania kolejnej fali przeceny i znów zjechaliśmy pod kreskę. Gdy zanosiło się, że końcówka notowań nie będzie wyglądała zbyt różowo, pomógł nam na chwilę Warren Buffet i informacja o zamiarze zainwestowania przez niego kwoty 5 miliardów dolarów w Bank of America. Jednak po bardzo pozytywnym początku notowań za oceanem, gdy minęła euforia wywołana informacjami o BoA, zaczęliśmy niestety ponownie zmierzać na południe. Sesję kończymy jednak w nienajgorszych nastrojach, gdyż byki powalczyły o lepszy wynik na końcowym fixingu.
Obroty osiągnęły dziś poziom blisko 0,95 miliarda złotych, wzrost zanotowało 158 spółek, spadało 166. WIG20 zakończył się ostatecznie wzrostem (+0,55%), mWIG40 spadł o –0,36%, a sWIG80 o –0,09%. Najgorzej na dzisiejszej sesji poradziły sobie spółki: paliwowe, chemiczne i deweloperzy, lepiej zaprezentowały się spółki mediowe, surowcowe i banki. Dziś przed sesją poznaliśmy wyniki za II kwartał PZU (-0,74%), które okazały się lepsze od przewidywań analityków. Zysk netto wyniósł ponad 762 miliony złotych i był wyższy o 111 procent od wyniku z II kwartału 2010 roku.
Pozwoliło to naszemu największemu ubezpieczycielowi na początku sesji notować zadowalające wzrosty, których niestety nie udało się utrzymać do końca sesji. Słabo od startu notowań zachowywała się druga spółka z indeksu WIG20, która rano podała wyniki – Lotos (-4,22%). W tym przypadku rynek oczekiwał więcej niż 251 milionów zysku netto, które zostały wypracowane w drugim kwartale. Bardzo dobrze zachowywał się dzisiaj TVN (+10,01%). Niemiecka grupa RTL bada możliwość wejścia na polski rynek telewizyjny i zainteresowana jest kupnem akcji TVN od ITI. Wzrosty zanotowały jeszcze m.in.: Kernel (+6,30%), KGHM (+3,10%), CEZ (+3,34%) Asseco Poland (+4,99%), PEKAO (+2,11%). Słabo radziły sobie: notujący nowe minima GTC (-4,66%), Bank Handlowy (-3,17%), PKNOrlen (-1,95%) i PGE (-2,27%).
Na szerokim rynku wyróżniały się wzrostami: ERG, ALMA, FON, Procad i Polrest. Sesji do udanych nie zaliczą akcjonariusze spółek: Duda, Śnieżka, PBSFinanse, Petrolinvest i Groclin. Rynki czekają na przemówienie szefa rezerwy federalnej i do jutra raczej nie należy oczekiwać zbyt wielkich zmian. Giełdy wykonały w ostatnich dniach ruch korekcyjny, licząc na dobre wieści z Jackson Hole, gdzie odbywa się doroczne sympozjum dla bankowców. Ale czy na pewno doczekają się naprawdę dobrych informacji? Osobiście nie jestem przekonany. FED ma coraz mniejsze pole manewru, ale może znajdzie jakieś cudowne recepty na ratowanie zwalniającej gospodarki. Jeśli rynki jednak nie odnajdą w wystąpieniu Bena Bernanke wiarygodnych rozwiązań, to możemy być świadkami kolejnej fali przeceny, ale o tym przekonamy się prawdopodobnie dopiero w następnym tygodniu.
Piotr Trzciński
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |