Rynki liczą na dalsze luzowanie polityki monetarnej
Trzeci kwartał bieżącego roku rozpoczął się w dobrych nastrojach na rynkach akcji i dość stabilnej sytuacji na rynku walutowym. Pomimo napływających słabych danych z gospodarki światowej obserwujemy apetyt na bardziej ryzykowne aktywa. Wczoraj negatywnie zaskoczyły dane na temat indeksu ISM z sektora przemysłowego z USA.
03.07.2012 12:08
Wskaźnik obrazujący kondycję amerykańskiego przemysłu spadł w czerwcu poniżej bariery 50pkt. do poziomu 49,7pkt. Dane te powinny zaniepokoić, jednak jak widać na razie słabe dane cieszą, gdyż rynki liczą, że wobec pogarszającej się kondycji gospodarek banki centralne zdecydują się na dalsze działania stymulujące wzrost gospodarczy. Bez ożywienia koniunktury trudno będzie walczyć z obecnymi problemami zadłużeniowymi w Europie. Już w czwartek przekonamy się czy są to tylko złudne nadzieje?
Na rynku walutowym sytuacja pozostaje dość stabilna, jednak wspólna waluta znów znalazła się pod presją sprzedających. Przyczyniły się do tego informacje na temat braku poparcia ze strony Holandii i Finlandii co do kwestii kupowania przez ESM obligacji na rynku wtórnym. Co więcej nasiliły się obawy o wiarygodność fiskalną Francji. Po obniżeniu przez ministra finansów prognoz dla wzrostu gospodarczego na 2012 i 2013 rok, Francja będzie musiała zacisnąć pasa by znaleźć odpowiednio dużo oszczędności, tak aby obniżyć deficyt finansów publicznych do 4,5% PKB w tym roku i do 3% PKB w przyszłym roku. EURUSD oddalił się od czerwcowych szczytów i obecnie jest handlowany poniżej poziomu 1,2600. Oczekiwania na cięcia stóp przez ECB na najbliższym posiedzeniu mogą dodatkowo ciążyć wspólnej walucie.
Na rynku krajowym zloty pozostaje dość stabilny z lekką tendencją do umocnienia. Wczorajsze słabsze dane na temat indeksu PMI dla przemysłu były kolejnym potwierdzeniem możliwości spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce, jednak nie przełożyły się na notowania PLN. Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP – najprawdopodobniej stopa preferencyjna zostanie utrzymana na niezmienionym poziomie.
EURPLN
Notowania eurozłotego oscylują tuż powyżej istotnej strefy wsparcia na poziomie 4,20. Dobre nastroje utrzymujące się na zagranicznych rynkach akcji wspierają notowania naszej krajowej waluty. EURPLN handlowany jest już dzisiaj poniżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym, co z technicznego punktu widzenia sprzyja dalszym spadkom i ponownemu testowi okolic 4,20. Najbliższy opór to wczorajsze maksimum lokalne na poziomie 4,2335.
EURUSD
Eurodolar ponownie zwrócił się na południe. Notowania oscylują w szerszym zakresie wyznaczonym przez formacje trójkąta na wykresie 4h. Górne ograniczenie wyznacza silny opór tuż powyżej poziomu 1,2700, natomiast wsparcie w postaci 50% zniesienia Fibo całości wzrostów z okolic 1,24 znajduje się na poziomie 1,2547.
GBPUSD
GBPUSD handlowany jest powyżej linii trendu spadkowego na wykresie dziennym co z technicznego punktu widzenia sprzyja dalszym wzrostom na tej parze. Na poziomie 1,5820 znajduje się silny opór w postaci 100-okresowej średniej 100-sesyjnej na wykresie dziennym i dolnego ograniczenia chmury ichimoku. Najbliższe wsparcie wyznaczają okolice 1,5640.
USDJPY
USDJPY utrzymuje się powyżej przełamanego górnego ograniczenia kanału spadkowego, jednak wciąż poniżej chmury ichimoku, co jak na razie skutecznie ogranicza dalsze zwyżki na tej parze. Strefa wsparcia znajduje się w rejonie 79,00-79,10. Utrzymujący się apetyt na ryzyko może sprzyjać dalszym wzrostom na tej parze.
Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl