Trwa ładowanie...

Rząd chce ułatwić samorządom przeprowadzanie przetargów

Ułatwienie samorządom przeprowadzania przetargów w sprawie sprzedaży nieruchomości - zakłada przyjęte we wtorek przez rząd rozporządzenie. Zmiany dotyczą wysokości wadium oraz sposobu publikacji ogłoszenia o przetargu.

Rząd chce ułatwić samorządom przeprowadzanie przetargówŹródło: Wirtualna Polska, fot: Marcin Gadomski
dmeg9zv
dmeg9zv

Chodzi o rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości. Nowe przepisy przygotował resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, przepisy mają zapewnić większą skuteczność przetargów na sprzedaż nieruchomości. "Zmiany są efektem sygnalizowanych przez samorządy trudności w przeprowadzaniu przetargów" - wyjaśniono.

Według CIR osoby przystępujące do pierwszego przetargu celowo nie biorą w nim czynnego udziału, bo wstrzymują się od zaoferowania wyższej ceny niż wywoławcza, a tym samym wymuszają zorganizowanie drugiego przetargu. "Ich intencją jest obniżenie ceny wywoławczej, ponieważ w drugim przetargu cena ta jest ustalana z reguły na niższym poziomie" - podkreślono.

Z informacji CIR wynika, że przed otwarciem przetargu jego uczestnik będzie zobowiązany do przedstawienia dowodu wniesienia wadium.

dmeg9zv

CIR poinformowało, że dla nieruchomości, których cena wywoławcza jest wyższa niż 10 tys. euro, wyciąg z ogłoszenia o przetargu powinien być ogłaszany w prasie o zasięgu obejmującym, co najmniej powiat, z wyprzedzeniem 30 dni.

Z kolei dla przetargów na nieruchomości, których cena wywoławcza jest wyższa niż 100 tys. euro, ogłoszenie ma być zamieszczane na dwa miesiące przed wyznaczonym terminem przetargu w prasie codziennej, ogólnokrajowej. W przypadku nieruchomości, której cena wywoławcza jest wyższa niż 10 mln euro, wyciąg powinien być zamieszczany co najmniej dwukrotnie - po raz pierwszy na dwa miesiące, po raz drugi na 30 dni przed wyznaczonym terminem transakcji.

CIR wskazało, że w prasie będzie publikowany jedynie wyciąg z ogłoszenia o przetargu, zamiast pełnej treści. "Obniży to koszty związane z publikacjami" - podkreślono. W rozporządzeniu określono dane, jakie powinny znaleźć się w wyciągu, w tym o nieruchomości, terminie i wysokości wadium oraz cenie wywoławczej. Pełna treść ogłoszenia będzie publikowana na stronach internetowych urzędu bądź w Biuletynie Informacji Publicznej.

dmeg9zv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmeg9zv