Rząd chce w I kw. przyjąć projekt ustawy podwyższającej wiek emerytalny finalnie do 67 roku życia
30.12. Warszawa (PAP) - Rząd chce w I kwartale 2012 roku przyjąć projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych...
30.12. Warszawa (PAP) - Rząd chce w I kwartale 2012 roku przyjąć projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, który zakłada podwyższenie wieku emerytalnego docelowo do 67 roku życia, począwszy od roku 2013 - wynika z opublikowanego w piątek wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów na 2012 rok.
"Proponuje się, aby od roku 2013 stopniowo zrównywać i podwyższać wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn, finalnie do 67 roku życia. Co 4 miesiące wiek emerytalny przesuwany będzie o kolejny miesiąc, co oznacza, że z każdym rokiem wiek emerytalny wydłużony zostanie o 3 miesiące. Docelowo wiek emerytalny 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a w przypadku kobiet w roku 2040. Jednocześnie stopniowe podwyższanie wieku uprawniającego do renty wdowiej o 10 lat" - napisano w planie prac rządu.
W dokumencie podkreślono, że celem wprowadzenia tej regulacji jest długoterminowe ustabilizowanie sytuacji finansowej Polski, poprzez ograniczenie narastania długu publicznego oraz stworzenie trwałych podstaw wzrostu gospodarczego w sytuacji przejścia demograficznego.
"Prognozuje się, że za sprawą wprowadzenie niniejszej regulacji w roku 2020 dług w relacji do PKB spadnie do 44 proc., w roku 2030 - do 40 proc., a do 2040 - do 35 proc. PKB, co zapewni trwałe bezpieczeństwo finansów publicznych i systemu emerytalnego" - napisano. (PAP)
bg/ jtt/