Trwa ładowanie...
d1a7elz

Rząd Francji przekaże bankom do 360 mld euro

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział w poniedziałek, że jego rząd przeznaczy na gwarancje dla banków do 360 mld euro, żeby pomóc im utrzymać się w dobie kryzysu finansowego.
Share
d1a7elz

Środki podjęte przez francuski rząd wpisują się w propozycje uzgodnione w niedzielę z innymi rządami państw członkowskich strefy euro. Plan eurogrupy obejmuje m.in. gwarancje dla pożyczek międzybankowych oraz ochronę banków przed bankructwem poprzez ich rekapitalizację.

Francuski prezydent sprecyzował, że 320 mld euro zostanie przeznaczonych na gwarancje dla pożyczek międzybankowych i 40 mld euro na podwyższenie kapitału własnego zagrożonych banków.

_ Trzeba odblokować rynek między bankami; pieniądze przestały krążyć _- powiedział Sarkozy na konferencji prasowej po nadzwyczajnym spotkaniu gabinetu.

d1a7elz

Francuski rząd planuje również stworzenie nowej instytucji, która będzie wspierać instytucje finansowe w tarapatach.

We wtorek ustawa wprowadzająca w życie propozycje rządu trafi do parlamentu; zostanie najpewniej przyjęta do końca tygodnia.

Suma pakietów pomocowych zaproponowanych przez rządy Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i innych krajów wynosi ponad 1 bilion euro.

I tak rząd Niemiec przyjął w poniedziałek plan ratunkowy dla systemu finansowego, zakładający udzielenie poręczeń dla banków na 400 mld euro. Wielka Brytania jako pierwsza przeznaczyła na plan ratunkowy tego typu 380 mld euro.

d1a7elz

_ Zjednoczona Europa zagwarantowała więcej (środków finansowych) niż Stany Zjednoczone _ - powiedział Sarkozy. Plan ratowania banków (tzw. plan Paulsona) w USA przewiduje wykupienie przez rząd od instytucji finansowych tzw. toksycznych długów z zabezpieczeniem hipotecznym. Kongres przeznaczył na ten cel 700 mld dolarów.

Na niedzielnym szczycie w Paryżu ustalono, że państwa eurogrupy zagwarantują pożyczki międzybankowe na czas ograniczony do końca 2009 roku w celu zapewnienia bankom płynności finansowej. Jak wyjaśnił francuski prezydent, gwarancje czasowe mają zachęcić instytucje finansowe, by znowu zaczęły sobie pożyczać pieniądze.

Do eurogrupy należą: Niemcy, Austria, Belgia, Cypr, Hiszpania, Finlandia, Francja, Grecja, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Słowenia.

W najbliższą środę na szczycie Rady Europejskiej ma dojść do dalszego uzgodnienia antykryzysowych działań - już na szczeblu wszystkich 27 państw członkowskich Wspólnoty.

d1a7elz

Podziel się opinią

Share
d1a7elz
d1a7elz