Trwa ładowanie...
d2k2g3w
12-05-2015 13:15

Rząd ma założenia ustawy przewidującej domniemanie uczciwości przedsiębiorcy

Warszawa, 12.05.2015 (ISBnews) - Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy Prawo o działalności gospodarczej, zakładającej m.in. przyjazną interpretację przepisów i zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorcy, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Według wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, ustawa zmniejszy ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej.

d2k2g3w
d2k2g3w

"Celem tego centralnego aktu prawa gospodarczego jest zwiększenie praw i gwarancji dla przedsiębiorców oraz wzmocnienie mechanizmów dialogu w relacjach przedsiębiorców z organami administracji publicznej. Efektem proponowanych regulacji ma być m.in. zagwarantowanie, że załatwiając indywidualne sprawy organy administracji będą stosować naczelne zasady prawa gospodarczego. Prawo o działalności gospodarczej realizuje zapowiedź złożoną przez premier Ewę Kopacz w exposé" - czytamy w komunikacie.

Fundamentem regulacji gospodarczych jest przekonanie, że 99% prowadzących działalność gospodarczą wykonuje ją rzetelnie i uczciwie, podkreślono.

"Jasno sformułowany katalog praw przedsiębiorców i zasad dotyczących relacji przedsiębiorca-organ oraz przedsiębiorca-przedsiębiorca zmniejszy niepewność, a tym samym ryzyko gospodarcze" - skomentował Piechociński, cytowany w komunikacie.

W założeniach zawarto fundamentalne zasady prawa gospodarczego, w tym m.in.: ideę "co nie jest prawem zabronione - jest dozwolone" oraz zasady przyjaznej interpretacji przepisów i domniemania uczciwości przedsiębiorcy, czyli zobowiązanie organu administracji do podjęcia korzystnej dla przedsiębiorcy decyzji w sytuacji, gdy - mimo przeprowadzenia wszelkich możliwych dowodów - pozostaną wciąż wątpliwości dotyczące oceny stanu faktycznego. Wówczas te niewyjaśnione wątpliwości rozstrzygane będą na korzyść przedsiębiorcy.

d2k2g3w

W grudniu ubiegłego roku Piechociński informował, że Ministerstwo Gospodarki chce, aby ustawa Prawo działalności gospodarczej trafiła w marcu przyszłego roku pod obrady Sejmu i została przyjęta przed wakacjami parlamentarnymi.

Resort podawał wtedy, że wśród celów ustawy znajduje się uproszczenie definicji działalności gospodarczej i sformułowanie "kanonu" zasad działalności gospodarczej m. in. wprowadzenie zasady "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone" i zasady "domniemania uczciwości przedsiębiorcy". Resort chce także m.in., by organy koncentrowały się na pouczaniu zaczynającego działalność mikroprzedsiębiorcy, a nie na sankcjach wobec niego i aby zostały wprowadzone dyrektywy sprzyjające miarkowaniu kar administracyjnych w przypadku małej szkodliwości uchybień (dostosowanie kary do stopnia naruszenia).

(ISBnews)

d2k2g3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k2g3w