Rząd: nabywca prętów stalowych odpowiedzialny za rozliczenie VAT
Wprowadzenie mechanizmu odwrotnego obciążenia, czyli przerzucenia odpowiedzialności za rozliczenie VAT ze sprzedawcy na nabywcę prętów stalowych - zakłada zaakceptowany we wtorek przez rząd wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na derogację w tej sprawie.
09.04.2013 | aktual.: 09.04.2013 17:52
Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, "mechanizm odwrotnego obciążenia w obrocie prętami stalowymi jest najbardziej skutecznym instrumentem w walce z oszustwami, których skala w ostatnich latach przybiera coraz większe rozmiary".
Chodzi o obrót prętami stalowymi i wyłudzenia VAT przez transakcje karuzelowe, w których wykorzystuje się np. tzw. słupy, czyli podmioty nieposiadające majątku i nierozliczające się z podatku.
CIR wyjaśniło, że proceder polega na zarejestrowaniu firmy pod określonym adresem. "Przez jakiś czas są składane obowiązujące deklaracje i zeznania podatkowe z wykazanymi kwotami do zapłaty do urzędu lub niewielkimi kwotami do przeniesienia. Po pewnym czasie przeprowadza się jedną lub kilka dużych transakcji, po których podmiot bez uiszczenia należnych podatków znika" - napisano w komunikacie CIR.
CIR wskazało, że nagminnymi zjawiskami są m.in.: brak możliwości ustalenia faktycznego miejsca prowadzenia działalności i osób, które prowadzą tę działalność, wirtualne biura lub częste przenoszenie siedziby firmy.
Zdaniem Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) w Katowicach, skupiającej podmioty zatrudniające ok. 22 tys. osób, dotychczasowe doświadczenia pokazują, że mechanizm odwróconego VAT-u skutecznie zapobiega przestępstwom podatkowym.
Eksperci izby wskazali, że w 2012 r. ponad połowa zużywanych w kraju prętów zbrojeniowych mogła pochodzić z nielegalnego obrotu, wobec 35 proc. rok wcześniej. Według przedstawicieli Izby polski rynek wyrobów stalowych "stał się w ostatnich latach miejscem wyłudzeń podatku VAT w niebywałej skali". Zjawisko to dotyczy głównie stali zbrojeniowej, jednak przedmiotem przestępstw są też - jak przypuszcza Izba - inne wyroby hutnicze, np. płaskie. Proceder przekłada się na kilkusetmilionowe straty budżetu państwa.