Trwa ładowanie...

Rząd naciska na banki. Jeżeli nie podwyższą oprocentowania, możliwe rozwiązania "nakazowe"

- Razem z premierem Mateuszem Morawieckim apelujemy do banków o urealnienie stawek oprocentowania lokat i depozytów – powiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że jeżeli banki tego nie zrobią, możliwe są rozwiązania ustawowe - Choć rząd nie chciałby tego robić - zaznaczył.

Rzą apeluje do banków o podniesienie i urealnienie stawek oprocentowania lokat Rzą apeluje do banków o podniesienie i urealnienie stawek oprocentowania lokat Źródło: EAST_NEWS, fot: Piotr Molecki
d1l2xbe
d1l2xbe

- Chciałbym się zwrócić z apelem odnośnie oprocentowania lokat i depozytów, to apel do sektora. Jan Kowalski, mając oszczędności na lokatach, widzi duży dysonans między oprocentowaniem lokat i rachunku w stosunku do WIBOR-u i inflacji – powiedział we wtorek na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Dodał, że posiadacze oszczędności w bankach realnie tracą w związku z oszczędzaniem.

- Dzisiaj apelujemy do banków o podniesienie i urealnienie stawek oprocentowania lokat. Jeśli ten apel nie zostanie wysłuchany, to mamy możliwość stosowania instrumentu nakazowego, ustawowego, choć nie chcielibyśmy tego robić. Dzisiaj stopień odrealnienia oprocentowania jest bardzo duży, niewspółmiernie duży w stosunku do stóp procentowych i inflacji, więc chcielibyśmy zobaczyć znaczące wzrosty w ofercie różnych banków – dodał.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Pomoc dla kredytobiorców? "Trzeba ją dobrze adresować"

d1l2xbe

Pomoc rządu w czterech punktach

Jak wyjaśnił szef rządu, pomoc dla kredytobiorców, którzy spłacają złotowe kredyty hipoteczne, ma się składać z czterech punktów. Pierwszy to trzy miesiące "wakacji kredytowych", drugim ma być pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami, trzeci to wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u, a czwarty to wzmocnienie odporności całego sektora bankowego.

Od 2023 r. banki zamiast WIBOR-u mają stosować transparentny, bardziej korzystny dla kredytobiorców wskaźnik oprocentowania kredytów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1l2xbe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l2xbe