Trwa ładowanie...

Rząd obniża podatek dochodowy. W środę ważna decyzja

Rada Ministrów przyjmie w środę projekt ustawy dotyczący obniżenia podatku dochodowego z 17 do 12 proc. - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Zmiana stawki PIT to nowa odsłona rewolucji podatkowej w ramach Polskiego Ładu, który okazał się kompletnym niewypałem. Teraz rząd próbuje uporządkować chaos, który wprowadził od stycznia.

Rząd obniża podatek dochodowy. W środę ważna decyzja Rząd obniża podatek dochodowy. W środę ważna decyzja Źródło: Adobe Stock, fot: milushka
dbj9fe3
dbj9fe3

Aktualizacja 20.04 - Rada Ministrów nie rozpatrywała w środę projektu nowelizacji ustaw podatkowych ze względów technicznych. Chodzi o nieobecność premiera Mateusza Morawieckiego, który przebywa na Śląsku – wynika z informacji przekazanej PAP przez Ministerstwo Finansów.

- - -

Müller mówił w Polskim Radiu 24, że obniżka PIT ma "złagodzić skutki dotyczące odczuwania inflacji" od lipca. "Pamiętajmy o tym, że oczywiście to jest wyzwanie dużo szersze" - zaznaczył Müller.

"Ceny napędzane są głównie przez ceny nośników energii gazu i ropy, a te ceny wariują ze względu na sytuację na terenie Ukrainy, ze względu na atak zbrojny Rosji. Ale również, jeżeli chodzi o ceny żywności, to też ogromne wyzwanie. Bo pamiętajmy o tym, że Ukraina i Rosja są ogromnym producentem pszenicy na świecie, producentem rolnym. To też powoduje, że ceny w tych obszarach będą bardzo wrażliwe na wahania" - tłumaczył rzecznik rządu.

dbj9fe3

Trzeba uprościć przepisy

Pod koniec marca na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzający m.in. obniżkę stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. i likwidujący tzw. ulgę dla klasy średniej. To pokłosie chaosu, jaki rząd wprowadził wraz z Polskim Ładem. Zamieszanie było tak wielkie, że ze stanowiskiem musiał pożegnać się nawet minister finansów Tadeusz Kościński.

Zmiany w podatkach. "Nigdy nie mówiłem, że system jest prosty"

Premier Mateusz Morawiecki 24 marca zapowiedział wielką rekonstrukcję podatkowej rewolucji. "Do konsultacji kierujemy projekt obniżki podatku PIT z 17 na 12 proc. To jest ten próg, który obowiązuje wszystkie osoby płacące podatek na skali, zarówno emeryci, jak i osoby pracujące na pełnym etacie na umowie o pracę, bez żadnych dodatkowych warunków, bez żadnych 'haczyków', jak to się mówi. Po prostu obniżenie stawki podatku PIT z 17 na 12 proc." - mówił wtedy szef rządu.

Rząd odkręca Polski Ład. Na jakich zasadach?

Projekt, który przyjmie w środę Rada Ministrów, wprowadza zmiany w zasadach rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Ci, którzy rozliczają się liniowo, będą mogli odliczyć maksymalnie do 8,7 tys. zł od dochodu. W przypadku osób rozliczających się z użyciem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, od przychodu będzie można odliczyć 50 proc. zapłaconych składek. Z kolei osoby rozliczające się kartą podatkową będą mogły odliczyć 19 proc. zapłaconej składki od podatku.

dbj9fe3

W propozycji nowych przepisów znalazły się też zapisy dotyczące nowej skali podatkowej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych. Zgodnie z projektem osoby, które będą zarabiać między 30 tys. zł a 120 tys. zł, zapłacą od swoich dochodów 12 proc. minus kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3,6 tys. zł. Z kolei osoby, które uzyskają dochód przekraczający 120 tys. zł, zapłacą 10,8 tys. zł plus 32 proc. nadwyżki ponad 120 tys. zł.

Kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3,6 tys. zł jest równa iloczynowi kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł i stawki 12 proc.

W projekcie znalazły się także zapisy likwidujące tzw. ulgą dla klasy średniej, czyli obowiązujące obecnie rozwiązanie obniżające podatek dla osób, które zarabiają od 68 412 zł do 133 692 zł, i rozliczają się na zasadach ogólnych. Jednocześnie podatnicy, dla których rozliczenie się z wykorzystaniem ulgi dla klasy średniej z dochodów za 2022 r. byłoby bardziej korzystne od tego z wykorzystaniem 12-proc. stawki PIT i nowej skali podatkowej, będą mogli rozliczyć się na obecnie obowiązujących zasadach.

dbj9fe3
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dbj9fe3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dbj9fe3