Trwa ładowanie...

Nowe terminy rozliczania podatków ryczałtowych PIT. Efekt Polskiego Ładu

Obowiązujące obecnie terminy wyboru rodzaju PIT i formy jego rozliczania, dla osób fizycznych prowadzących własną działalność gospodarczą, ulegną zmianie. Nowe rozwiązania wprowadza kolejna modyfikacja pakietu, jaka przygotowywana jest w ramach Polskiego Ładu – pisze we wtorek "Puls Biznesu".

Opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą sporządzać i wysyłać roczny PIT-28 lub PIT-28S do 20 kwietnia Opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą sporządzać i wysyłać roczny PIT-28 lub PIT-28S do 20 kwietnia Źródło: PAP, fot: DAREK DELMANOWICZ
d4ak7cv
d4ak7cv

Dziennik informuje, że "obecnie zeznania są składane w różnych terminach, zależnie od formy opodatkowania. Najwięcej czasu mają na to osoby rozliczające się według skali podatkowej – do 30 kwietnia (w tym roku jest to niedziela, więc do 2 maja)".

"Podatnicy będący na ryczałcie ewidencjonowanym rozliczali się do 28 lutego, a na karcie podatkowej – składali deklarację o wysokości składki zdrowotnej zapłaconej w poprzednim roku do 31 stycznia" - czytamy.

"Puls Biznesu" pisze, że "opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą sporządzać i wysyłać roczny PIT-28 lub PIT-28S (przeznaczony dla przedsiębiorców w spadku) do 20 kwietnia. Termin ma obowiązywać już w czasie zeznań składanych za 2022 r."

Rząd przyznaje się do błędu? Wiceminister o zmianach w ulgach

Jak podaje gazeta, "zmiana formy opodatkowania w 2022 r. ma przysługiwać wyłącznie przedsiębiorcom opłacającym PIT według jednolitej stawki 19 proc. oraz w formie ryczałtu ewidencjonowanego". Poza tym będą oni mogli przejść wyłącznie na zasady ogólne.

d4ak7cv

Z projektu wynika też, że podatnicy podlegający ryczałtowi ewidencjonowanemu przez 1 lipca 2022 r. będą mogli do 22 sierpnia 2022 złożyć oświadczenie o rezygnacji z tego opodatkowania od lipca do końca roku – czytamy.

"W takim przypadku po zakończeniu roku rozliczą swoje przychody dwukrotnie - w PIT-28 wykażą przychody osiągnięte do 30 czerwca, a w PIT-36 dochody uzyskane od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r." - informuje dziennik.

Kolejne zmiany w podatkach

W ubiegłym tygodniu podczas konferencji prasowej Artur Soboń podsumował konsultacje społeczne ws. zmian podatkowych. Jak zapowiedział wiceminister finansów, zaproponowane w marcu zmiany zostaną skorygowane.

d4ak7cv

- Najważniejsza zmiana to kwestia możliwości ponownego wyboru sposobu rozliczania ze strony przedsiębiorców — zaznaczył.

W projekcie zmian pojawi się propozycja ponownego wyboru sposobu opodatkowania w 2022 r. dla przedsiębiorców na ryczałcie i podatku liniowym.

- Wprowadzamy możliwość wyboru skali. Będzie to wybór w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia 2023 r. To przepis epizodyczny, tylko dla tego roku — wyjaśnił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ak7cv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ak7cv