Trwa ładowanie...
d15ib1n
d15ib1n

Rząd powinien znaleźć oszczędności po stronie wydatkowej budżetu - prezes NBP

11.08. Warszawa (PAP) - Rząd w celu obniżania deficytu sektora finansów publicznych powinien znaleźć oszczędności po stronie wydatkowej w budżecie - uważa prezes NBP Marek Belka....
Share
d15ib1n

11.08. Warszawa (PAP) - Rząd w celu obniżania deficytu sektora finansów publicznych powinien znaleźć oszczędności po stronie wydatkowej w budżecie - uważa prezes NBP Marek Belka. Jego zdaniem ze względu na lepszy od oczekiwań wzrost gospodarczy w tym roku oraz przyjęte przy konstrukcji budżetu na 2010 roku konserwatywne założenia makroekonomiczne, deficyt budżetowy powinien być znacznie niższy niż w roku ubiegłym.

"Może być (problemem szybko rosnące zadłużenie - PAP). Ja uważam, że w tym roku, w 2010, deficyt budżetowy powinien być znacząco niższy niż w ubiegłym roku. Gospodarka nam przyspieszyła, budżet państwa był budowany na konserwatywnych, właściwie ostrożnych założeniach. A mówi się, że ten deficyt w roku bieżącym będzie co najmniej taki sam albo powiedzmy taki sam jak w zeszłym roku. To znaczy, że ten deficyt ma charakter głęboko strukturalny i nie da się z niego w żadnym stopniu wyrosnąć" - powiedział w środę wieczorem w rozmowie z TVN24 Belka.

Deficyt budżetowy w 2009 roku wyniósł 23,8 mld zł, na ten rok zaplanowano go na poziomie 52,2 mld zł, chociaż resort finansów spodziewa się, że może on być o 10-15 mld zł niższy.

d15ib1n

Belka wskazuje także, że oprócz zapewniania budżetowi dodatkowych dochodów rząd powinien zdecydować się na oszczędności po stronie wydatkowej.

"Według WPFP mamy osiągnąć deficyt sektora, czyli budżetu państwa i budżetu samorządów lokalnych łącznie w wysokości ok. 5,5 proc. PKB (w 2011 roku - PAP), to jest znacznie lepiej niż 7 proc. (w 2010 roku). Ja bym bardzo chciał żeby to było jeszcze mniej. Myślę, że rząd powinien próbować znaleźć jeszcze jakieś oszczędności po stronie wydatkowej oczywiście do tego budżetu w roku 2011" - dodał" - powiedział prezes NBP. (PAP)

bg/ ana/

d15ib1n

Podziel się opinią

Share
d15ib1n
d15ib1n