Rząd proponuje zmiany w Krajowym Funduszu Drogowym

Rząd chce, by zobowiązania Krajowego Funduszu Drogowego mogły być spłacane poprzez równoczesne zaciągnięcie nowych kredytów i pożyczek przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ponadto wpływy z e-myta mają trafiać na rachunek KFD bez określania ich przeznaczenia.

Rząd proponuje zmiany w Krajowym Funduszu Drogowym
Źródło zdjęć: © wp.pl / Sebastian Ogórek | wp.pl / Sebastian Ogórek

Jak poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu, celem przyjętego przez rząd projektu nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (KFD) oraz ustawy o drogach publicznych jest restrukturyzacja długu Funduszu i zwiększenie jego płynności finansowej.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy możliwe będzie spłacenie zobowiązań KFD poprzez równoczesne zaciągnięcie nowych kredytów i pożyczek przez Bank Gospodarstwa Krajowego. BGK będzie miał więc prawo zaciągać kredyty, pożyczki lub emitować papiery dłużne z jednoczesną możliwością uzyskiwania poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa.

"Wprowadzenie tej modyfikacji wynika z faktu, że w kolejnych latach konieczne będzie spłacenie zadłużenia zaciągniętego przez KFD poprzez emisję obligacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a w najbliższej perspektywie spłata zadłużenia z bieżących środków jest niemożliwa" - czytamy w komunikacie CIR.

CIR poinformował, że w projekcie zaproponowano również, by wpływy z e-myta, gromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, były przekazywane na rachunek KFD bez określania ich przeznaczenia. "Pozwoli to efektywniej i zgodnie z bieżącymi potrzebami wykorzystywać zgromadzone pieniądze, co poprawi płynność finansową KFD" - wskazał CIR.

Krajowy Fundusz Drogowy istnieje od stycznia 2004 r. w Banku Gospodarstwa Krajowego. Zadaniem KFD jest gromadzenie i przeznaczanie pieniędzy m.in. na finansowanie budowy i przebudowy dróg krajowych, finansowanie przygotowania, wdrożenia, budowy i eksploatacji systemu elektronicznego poboru opłat.

Źródło artykułu:PAP
bgktransportkfd

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)