Trwa ładowanie...
d3tmp86

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach

03.01. Warszawa (PAP) - Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw,...

Share
d3tmp86

03.01. Warszawa (PAP) - Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej - podało w komunikacie CIR.

"W projekcie nowelizacji ustawy zrealizowano zapowiedzianą przez premiera Donalda Tuska w exposc zmianę systemu corocznej waloryzacji emerytur i rent. Wprowadzenie w 2012 r. waloryzacji kwotowej ma chronić budżety gospodarstw domowych emerytów i rencistów pobierających niższe świadczenia" - napisano w komunikacie CIR.

"Zgodnie z projektem, wszystkie emerytury i renty będą podwyższone o jednakową kwotę, która wyniesie 71 zł. O tę kwotę podwyższone zostaną także emerytury i renty rolników indywidualnych, służb mundurowych oraz świadczenia pozaubezpieczeniowe: zasiłki i świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty dla kombatantów oraz inwalidów wojennych i wojskowych" - dodano.

d3tmp86

Waloryzacja obejmie również podstawę wymiaru świadczenia.

"Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy w 2012 r., kwoty najniższej emerytury i renty będą wynosić: 799,18 zł miesięcznie - to kwota najniższej emerytury, renty dla osób całkowicie niezdolnych do pracy; 613,38 zł miesięcznie - renta dla osób częściowo niezdolnych do pracy" - napisano w komunikacie.

"W projekcie przewidziano również zwiększenie dodatków do emerytur i rent. Zostaną one podwyższone o wskaźnik procentowy waloryzacji, czyli o 104,8 proc. Wskaźnik ten będzie miał również zastosowanie do obliczania maksymalnych kwot zmniejszeń świadczeń w przypadku osiągania przez emeryta lub rencistę dochodu z pracy" - dodano.

W komunikacie zaznaczono, że projekt nowelizacji ustawy nie pociąga za sobą dodatkowych obciążeń budżetu państwa.

"Wydatki na ten cel mieszczą się w zarezerwowanych środkach zapisanych w projekcie ustawy budżetowej na 2012 rok" - napisano.

Z projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wynikało, że łączny koszt dla budżetu kwotowej waloryzacji rent i emerytur, którą rząd zaplanował na 2012 rok, wyniesie 7,2 mld zł wobec wcześniej szacowanych 6,7 mld zł.(PAP)

jba/ ana/

d3tmp86

Podziel się opinią

Share
d3tmp86
d3tmp86