Trwa ładowanie...
emerytury

Rząd: w 2012 r. wszystkie emerytury i renty w górę o 71 zł

Rząd przyjął we wtorek projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach zakładający zmianę systemu waloryzacji świadczeń z procentowej na kwotową. Wszystkie emerytury i renty będą podwyższone w 2012 r. o jednakową kwotę 71 zł - podało CIR.

Share
Rząd: w 2012 r. wszystkie emerytury i renty w górę o 71 zł
Źródło: newspix.pl, Fot: Bogdan Hrywniak
d40k3ww

Wprowadzenie waloryzacji kwotowej ma chronić budżety gospodarstw domowych emerytów i rencistów pobierających niższe świadczenia - podkreśliło CIR, dodając, że zmiana ta jest realizacją zapowiedzi z expose premiera Donalda Tuska.

Zgodnie z projektem, o 71 zł wzrosną wszystkie emerytury i renty, także emerytury i renty rolników indywidualnych, służb mundurowych oraz świadczenia pozaubezpieczeniowe, jak zasiłki i świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty dla kombatantów oraz inwalidów wojennych i wojskowych.

d40k3ww

Przyjęty przez rząd projekt zakłada, że w 2012 r. kwota najniższej emerytury i renty dla osób całkowicie niezdolnych do pracy wyniesie 799,18 zł miesięcznie, a najniższa renta dla osób częściowo niezdolnych do pracy wyniesie 613,38 zł miesięcznie.

W projekcie przewidziano również zwiększenie dodatków do emerytur i rent. Zostaną podwyższone o wskaźnik procentowy waloryzacji, czyli o 104,8 proc. Wskaźnik ten będzie miał również zastosowanie do obliczania maksymalnych kwot zmniejszeń świadczeń w przypadku osiągania przez emeryta lub rencistę dochodu z pracy.

Jak podało CIR, projekt nowelizacji ustawy nie pociąga za sobą dodatkowych obciążeń budżetu państwa, bo wydatki na te cele mieszczą się w środkach zarezerwowanych w projekcie ustawy budżetowej na 2012 rok.

We wtorek rząd miał się też zająć projektem ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników. W komunikacie CIR podało, że posiedzenie rządu będzie kontynuowane w środę. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą opłacanie składki zdrowotnej rolników z budżetu państwa i dał czas do marca br. na uregulowanie tej kwestii.

(fot. WP)
Źródło: (fot. WP)
d40k3ww

Podziel się opinią

Share
d40k3ww
d40k3ww