Rząd zajmie firmami poszkodowanymi z powodu opcji

Rząd zajmie się we wtorek projektem ustawy, która firmom mającym problemy z powodu opcji walutowych umożliwi wspólne występowanie do sądu z roszczeniami.

10.03.2009 | aktual.: 10.03.2009 11:09

Rząd zajmie się we wtorek projektem ustawy, która firmom mającym problemy z powodu opcji walutowych umożliwi wspólne występowanie do sądu z roszczeniami.

Projekt ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym umożliwi wspólne wystąpienie do sądu grupie liczącej co najmniej 10 firm. Ich sytuacja prawna związana z umowami z bankami na opcje musi być podobna. Sprawy w postępowaniu grupowym mają rozpatrywać sądy okręgowe w składzie trzech sędziów zawodowych.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, dostępnym na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, postępowanie grupowe ma ułatwiać dostęp do sądu m.in. w sytuacjach, w których dochodzenie roszczenia w takim postępowaniu jest korzystniejsze dla zainteresowanego niż indywidualne występowanie z własnym roszczeniem.

Przez postępowanie grupowe - jak napisano w uzasadnieniu - odciąża się sądy od rozpatrywania wielu podobnych spraw różnych podmiotów oraz zmniejsza się też koszty postępowania (np. dzięki wspólnemu postępowaniu dowodowemu).

O tym, że rząd przygotowuje taki projekt poinformował w zeszłym tygodniu wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Jednocześnie Szejnfeld zachęcał wówczas do polubownego załatwiania sporów. Przekonywał, że najskuteczniejszym sposobem rozwiązywania problemów związanych z opcjami walutowymi są bezpośrednie porozumienia między bankami i firmami.

Szejnfeld proponował, żeby w przypadkach, w których nie uda się osiągnąć porozumienia w bezpośrednich rozmowach, skorzystać z mediacji. Podstawą funkcjonowania mediacji - mówił wiceminister - powinna być zgoda trzech stron: rządu, banków i przedsiębiorstw. Szejnfeld zapowiedział też, że instytucje rządowe zapewnią doradztwo zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla banków.

W okresie, gdy złoty umacniał się, przedsiębiorcy sprzedający swoje usługi bądź towary za waluty obce, w obawie przed stratami, zawierali z bankami umowy o tzw. opcje walutowe. Nie zawsze jednak umowy z bankami służyły jedynie do zabezpieczenia kursowego. Część spółek zawierało umowy określane jako spekulacyjne, które ostatecznie przyniosły im poważne straty. W efekcie firmy te muszą obecnie zapłacić bankom znaczne kwoty.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma też omówić stan realizacji programu obchodów 5. rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Polska przystąpiła do UE 1 maja 2004 roku.

Jednym z najważniejszych elementów obchodów będzie zaplanowana na 30 kwietnia konferencja z udziałem premiera Donalda Tuska oraz przewodniczących Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso i Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Poetteringa - powiedział PAP minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Według Dowgielewicza powstanie też raport podsumowujący 5 lat członkostwa Polski w UE. Dokument zostanie ogłoszony prawdopodobnie w drugiej połowie kwietnia.

Kilka innych wydarzeń przygotowują też instytucje rządowe m.in.: ministerstwo rolnictwa planuje dużą konferencję podsumowującą 5 lat obecności Polski we Wspólnej Polityce Rolnej UE, a Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - w sprawie polityki konkurencji i pomocy państwa.

Rada Ministrów ma zająć się także projektem noweli ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, projektem ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych oraz projektem rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Rząd rozpatrzy też projekt uchwały w sprawie Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na lata 2009 - 2011. Rada Ministrów ma też zapoznać się, jak co tydzień, z informacją na temat wykorzystania funduszy europejskich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)