Rząd zdecyduje dziś o wniesieniu 100% akcji Kompanii Węglowej do TF Silesia
Warszawa, 30.09.2015 (ISBnews) - Rada Ministrów zajmie się dziś wnioskiem o wyrażenie zgody na wniesienie 100% akcji Kompanii Węglowej do Towarzystwa Finansowego Silesia, podała Kancelaria Premiera. Posiedzenie rządu rozpocznie się o godz. 12.00.
30.09.2015 | aktual.: 30.09.2015 11:53
Porządek obrad dzisiejszego posiedzenia obejmuje "Wniosek o wyrażenie przez Radę Ministrów zgody na zbycie w trybie innym niż określony w art. 33 ust. 1 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji poprzez wniesienie do Towarzystwa Finansowego Silesia Sp. z o.o. należących do Skarbu Państwa do 100% akcji Spółki Kompania Węglowa S.A., w zamian za objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki", podała Kancelaria.
Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) opracowało ostatnio plan struktury kapitałowej Nowej Kompanii Węglowej (NKW), złożony z trzech akcjonariuszy: Węglokoksu, Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw (zarządzanego przez Polskie Inwestycje Rozwojowe) oraz Towarzystwa Finansowego Silesia.
Jak informował później resort, "pomimo wskazanych przez ministerstwo mechanizmów świadczących o rynkowym charakterze inwestycji", Komisja Europejska zasygnalizowała wysokie ryzyko wszczęcia postępowania przeciwko Polsce z powodu stosowania niedozwolonej pomocy publicznej. Mogłoby to oznaczać, że tuż po powstaniu NKW, KE nakazałaby cofnięcie transakcji, co spowodowałoby w krótkim czasie upadłość NKW.
Na początku września Rada Ministrów zdecydowała o wniesieniu 2% akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG)
, 1% akcji PZU oraz 1% akcji Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) do Towarzystwa Finansowego Silesia, które pod zastaw tych akcji ma zaciągać kredyty i dokapitalizować spółkę, do której wniesione zostaną kopalnie Kompanii Węglowej.
Według tych planów, TF Silesia miało zapewnić 1,2 mld zł kapitału, kolejne 300 mln zł miało pochodzić od Polskich Inwestycji Rozwojowych, akcjonariuszem nowej spółki miał zostać także Węglokoks.
Tzw. Nowa Kompania Węglowa ma powstać z 11 kopalń obecnej Kompanii Węglowej, jako spółka Węglokoksu. Jej powstanie poprzedziło przekazanie nierentownych aktywów KW do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
(ISBnews)