Trwa ładowanie...
d12cw3v
urlop

Rząd zgodzi się na urlopy dla samozatrudnionych

Będą urlopy wychowawcze dla osób samozatrudnionych. Projekt w tej sprawie ma przygotować Ministerstwo Pracy - dowiedziała się "Gazeta Prawna".
Share
d12cw3v

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu ma zatwierdzić propozycję resortu pracy, aby osoby prowadzące firmy zyskały prawo do urlopu wychowawczego. Samozatrudnieni, nie odprowadzając podczas wychowywania dzieci składek do ZUS i NFZ, uzyskają prawo do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i zdrowotnego. Składki zapłaci za nich budżet państwa. Będą też mogli otrzymać dodatek do zasiłku rodzinnego, wynoszący 400 zł miesięcznie - informuje gazeta.

Jak ustaliła "GP", dopiero wczoraj minister gospodarki Waldemar Pawlak porozumiał się w tej sprawie z szefową resortu pracy i polityki społecznej Jolantą Fedak. Konflikt trwał kilka miesięcy. Resort pracy przesłał wtedy do Ministerstwa Gospodarki propozycje zmian, zgodnie z którymi osoby wychowujące dzieci mogłyby na ten czas zawiesić działalność gospodarczą.

Projekt miał się znaleźć w nowelizacji ustawy o swobodzie gospodarczej (w tzw. drugim pakiecie Szejnfelda), którym zajmie się dzisiaj rząd. Tak się nie stało i dlatego Rada Ministrów przyjmie pakiet bez tej propozycji.

Nacisk resortu minister Fedak sprawił jednak, że rząd zgodzi się na urlopy dla samozatrudnionych, a własny projekt ma przygotować Ministerstwo Pracy - czytamy w "Gazecie Prawnej".

d12cw3v

Podziel się opinią

Share
d12cw3v
d12cw3v