Trwa ładowanie...

Rządowy program wspierania budowy mieszkań. Gdańsk zyska ok. 160 mieszkań na wynajem

Nowy program realizowany jest od 1 listopada 2015 roku i od tego dnia spółdzielnie mieszkaniowe, TBS-y i spółki gminne mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji. Nabór wniosków (pierwszej edycji) trwa do 29 lutego 2016 r.

Rządowy program wspierania budowy mieszkań. Gdańsk zyska ok. 160 mieszkań na wynajemŹródło: Eastnews, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d3526oj
d3526oj

W Gdańsku planowana jest budowa ok. 160 mieszkań przy wykorzystaniu nowego programu wsparcia budowy mieszkań na wynajem. W ramach programu rządowego Bank Gospodarstwa Krajowego udziela preferencyjnego kredytu na inwestycje.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
, który wspiera program, przewiduje 10 rocznych edycji programu, podczas których zamierza współfinansować kwotą 4,5 mld zł budowę 30 tys. mieszkań (3 tys. mieszkań na kwotę 450 mln zł w każdej rocznej edycji). Czynsz za te mieszkania ma być niższy od rynkowego średnio o ok. 40 do 50 proc.

W poniedziałek w Gdańsku odbyła się regionalna konferencja na temat oferty BGK dla budownictwa mieszkaniowego w ramach programów rządowych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele czterech województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Nowy program realizowany jest od 1 listopada 2015 roku i od tego dnia spółdzielnie mieszkaniowe, TBS-y i spółki gminne mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji. Nabór wniosków (pierwszej edycji) trwa do 29 lutego 2016 r.

d3526oj

Dyrektor Departamentu Społecznego BGK, Dariusz Stachera przekonuje, że nowy program budownictwa społecznego jest atrakcyjny dla miast, ponieważ oprocentowanie kredytu jest bardzo niskie, tj. WIBOR 3M bez marży banku w tej chwili wynosi 1,72 proc. - Kredyt jest udzielany do 30 lat, czyli na bardzo długi okres; istnieje możliwość dopasowania ceny kredytu i długości jego spłaty do możliwości czynszowych - wyjaśnił. Zaznaczył, że najemcy będą płacić czynsz limitowany ustawowo. Wyjaśnił, że czynsz nie może być rynkowy, np. na poziomie 30 zł za metr kwadratowy. Ocenił, że średnio czynsz może wynosić kilkanaście złotych za metr kwadratowy.

Prezes Zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Motława" w Gdańsku, Tadeusz Mękal zwrócił uwagę, że nowy rządowy (przyjęty przez poprzedni rząd we wrześniu 2015 r.) program popierania budownictwa mieszkaniowego "jest powrotem do pierwotnej koncepcji finansowania TBS, czyli do udzielania niskooprocentowanych kredytów na budownictwo czynszowe". W kosztach budowy tych mieszkań partycypuje też przyszły najemca. Podał, że Gdańskie TBS mają złożyć wnioski o udzielenie kredytu w drugim terminie naboru, we wrześniu br. Mękal powiedział, że na liście oczekujących na mieszkania z TBS w Gdańsku jest ponad tysiąc rodzin.

Prezes Zarządu Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (GTBS), Włodzimierz Pietrzak wyjaśnił, że kredyt z BGK może stanowić do 75 proc. kwalifikowanych kosztów przedsięwzięcia. Zwrócił uwagę, że "im wyższy kredyt, tym wyższa stawka czynszu". Podał, że w tej chwili w GTBS stawka czynszu wynosi od 10,90 zł do 12 zł za metr kw., w tym prawie 7 zł stanowi spłata kredytu. - Tutaj wysokość tego kredytu ma kolosalne znaczenie - dodał. Poinformował, że przyszli lokatorzy mogą być obciążeni maksymalnie 25 proc. partycypacją w kosztach budowy. - W Gdańsku trwają rozmowy na temat wysokości tej stawki partycypacji, bo może być ona obniżona, ale wtedy będzie potrzeba zaciągnięcia większego kredytu albo dokapitalizowania spółek - dodał.

Podał, że planuje się, aby w Gdańsku przy wykorzystaniu nowego wsparcia budownictwa mieszkaniowego mogło powstać ok. 160 mieszkań. Podkreślił, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

d3526oj

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powiedział, że dzięki współpracy z BGK trzy miejskie spółki budownictwa społecznego zbudowały już w mieście 2 tys. 492 mieszkania. Wyraził nadzieję, że nowy program "da szansę zwiększenia liczby mieszkań pod wynajem w Gdańsku".

Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak podał, że rocznie 30-40 młodych rodzin o niskich dochodach ubiega się o pomoc mieszkaniową z zasobu gminy. Zapowiedział, że miasto w najbliższej perspektywie zamierza przygotować założenia rozszerzonej pomocy mieszkaniowej dla Gdańszczan do 30. roku życia. Wyjaśnił, że powstaje koncepcja osiedla TBS dla młodych rodzin przy ul. Unruga w Gdańsku. Mieszkania mogłyby być wynajmowane z zastosowaniem zniżkowych stawek czynszu.
Od 2013 roku tanie mieszkania komunalne budowane są dzięki pomocy z Funduszu Dopłat BGK, z którego otrzymują 40 proc. dofinansowanie. Dzięki temu Funduszowi w latach 2014-2015 zbudowano w Gdańsku 167 mieszkań. Planowane są kolejne inwestycje mieszkaniowe z dofinansowaniem z Funduszu Dopłat. Jeśli uzyskają pozytywną rekomendację BGK, to w latach 2018-2019 może powstać 300 nowych mieszkań.

d3526oj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3526oj