Trwa ładowanie...
d2cuulp

S&P: Złoty będzie zyskiwał na wartości do 2018 r.

Warszawa, 13.02.2015 (ISBnews) - W perspektywie najbliższych czterech lat złoty może umocnić się pomimo ostatniej deprecjacji, wynika z raportu Standard & Poor's. Silny złoty w dłuższym terminie będzie jednak odczuwalny przez krajowych eksporterów. 

Share
d2cuulp

"Pomimo ostatniego osłabienia złotego, perspektywa silnego wzrostu oraz otoczenie względnie przyjazne dla działalności gospodarczej, oznaczają, że złoty prawdopodobnie umocni się w perspektywie naszej prognozy do końca 2018 r." - czytamy w raporcie S&P pt. "Polska może odnieść długoterminowe korzyści z przyjęcia euro".

Zdaniem agencji, dopóki poprawa produktywności rekompensuje realną aprecjację waluty, dopóty nie powinno to zaszkodzić polskim eksporterom.

"Jednak w miarę jak gospodarka Polski staje się dojrzała i zmniejsza dystans dzielący ją od bardziej rozwiniętych krajów strefy euro, polscy eksporterzy mogą odczuć skutki silniejszego złotego" - czytamy dalej w raporcie.

d2cuulp

S&P zwraca uwagę, że płynny kurs wymiany w Polsce okazał się jedną z najważniejszych korzyści dla polskiej gospodarki w szczytowym okresie globalnego kryzysu finansowego. Podczas gdy wiele gospodarek europejskich pogrążyło się w recesji, Polska pozostała jedynym krajem w Europie, który jej nie doświadczył.

Agencja podkreśla, że długoterminowa ocena ratingowa dla zadłużenia w walucie obcej pozostała na poziomie ?A-", ze stabilną perspektywą oceny przez cały okres kryzysu.

"Wprawdzie nasza ocena ratingowa dla Polski nie zmieniła się w kategoriach bezwzględnych, to w ujęciu względnym ocena w trakcie kryzysu wzrosła z pozycji 22., spośród 27 krajów UE pod koniec 2008 r., do pozycji 15. wśród 28 krajów UE pod koniec 2014 r." - czytamy również w raporcie.
(ISBnews)

d2cuulp

Podziel się opinią

Share
d2cuulp
d2cuulp