Sąd zdecydował o zmianie postępowania upadłościowego DSS

Sąd Rejonowy w Warszawie zdecydował o zmianie postępowania upadłościowego Dolnośląskich Surowców Skalnych z postępowania obejmującego likwidację majątku na postępowanie z możliwością zawarcia układu - podała spółka w komunikacie.

Sąd zdecydował o zmianie postępowania upadłościowego DSS
AFP / JANEK SKARZYNSKI

Sąd zdecydował o ustanowieniu zarządu własnego spółki nad jej majątkiem. Lechosław Kochański został odwołany z funkcji syndyka masy upadłościowej i jednocześnie powołany na nadzorcę sądowego prowadzonego postępowania upadłościowego.

Decyzja sądu uprawomocni się w terminie ok. 3 tygodni.

- Sąd podzielił naszą opinię, że DSS, koncentrując się na swojej działalności podstawowej, może zaspokoić wierzycieli na drodze układu w stopniu o wiele wyższym niż w przypadku likwidacji. Jesteśmy w pełni zdeterminowani, by wykorzystać tą możliwość - powiedział cytowany w komunikacie Mariusz Roman, prezes DSS.

Po uprawomocnieniu się postanowienia o upadłości z możliwością zawarcia układu, DSS przystąpi do potwierdzania wierzytelności zgłoszonych na wcześniejszym etapie postępowania.

- Lista wierzycieli, jak w przypadku niemal każdej upadłości, jest dość długa i czeka nas kilka miesięcy intensywnej pracy nad potwierdzaniem wierzytelności, które będą mogły wejść do układu - powiedział prezes Roman.

Restrukturyzacja finansowa, zaplanowana w postępowaniu układowym, zakłada między innymi istotne zmniejszenie zadłużenia finansowego DSS poprzez częściową konwersję tego zadłużenia na kapitał oraz wpływ nowych środków w kwocie ok. 30 mln zł.

6 kwietnia Dolnośląskie Surowce Skalne złożyły do Sądu Rejonowego w Warszawie wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Jak podała wówczas spółka, bezpośrednie przyczyny powstania stanu niewypłacalności wynikają z zaangażowania grupy DSS w realizację projektów drogowych, w szczególności projektu budowy autostrady A2. DSS w konsorcjum z Bogl a Krysl przejęło budowę odcinka C autostrady A2 Stryków Konotopa po tym, jak GDDKiA odstąpiła od umowy z chińskim konsorcjum Covec.

17 kwietnia Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość likwidacyjną DSS, a 24 kwietnia ówczesny zarząd spółki złożył zażalenie na tę decyzję.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)