Sadovaya Group szacuje wzrost zapotrzebowania elektrowni na węgiel o 60‑65 proc.
02.12. Warszawa (PAP) - Sadovaya Group, jeden z największych producentów węgla energetycznego na Ukrainie, szacuje, że w ciągu pięciu lat zapotrzebowanie na węgiel ze strony...
02.12. Warszawa (PAP) - Sadovaya Group, jeden z największych producentów węgla energetycznego na Ukrainie, szacuje, że w ciągu pięciu lat zapotrzebowanie na węgiel ze strony elektrowni wzrośnie na rynku ukraińskim o 60-65 proc. - poinformowali na spotkaniu prasowym przedstawiciele spółki.
"W ciągu pięciu lat przewidujemy wzrost zapotrzebowania elektrowni na węgiel o 60-65 proc." - powiedział Aleksandr Tolstoukhov, założyciel i współwłaściciel spółki Sadovaya Group.
Poinformował, że na Ukrainie z węgla pochodzi 34 proc. energii elektrycznej, podczas gdy w Polsce jest to 94 proc.
"Obecnie 50 proc. energii pochodzi z elektrowni jądrowych, ale wzrost produkcji z tego źródła nie będzie możliwy. Oceniamy więc, że wzrost zapotrzebowania na energię będzie pokryty przez elektrownie konwencjonalne opalane węglem" - powiedział.
Sadovaya Group podała, że na Ukrainie jest około 33,8 mld ton potwierdzonych zasobów węgla, stanowiących 4,1 proc. całkowitych światowych zasobów, co daje Ukrainie 6 miejsce na świecie.
W 2009 roku Ukraina wyprodukowała 72,3 mln ton węgla, zajmując 11 miejsce na świecie wśród największych producentów węgla.
Duży udział w rynku producentów węgla zajmują państwowe kopalnie. W 2009 roku 38,4 mln ton węgla, czyli 53 proc., wydobyły spółki górnicze należące do państwa.
"Większość państwowych kopalni jest nieefektywna kosztowo, przynosi straty. Nasze kopalnie są jednymi z najbardziej wydajnych kosztowo w sektorze, a w przyszłym roku planujemy jeszcze obniżyć koszty operacyjne m.in. poprzez większą mechanizację wydobycia" - powiedział Tolstoukhov.
Przedstawiciele Sadovaya poinformowali, że przez ostatnie 5 lat produkcja węgla w sektorze prywatnym wzrosła o 46 proc., a kopalnie państwowe zanotowały spadek produkcji o 1 proc.
Sadovaya Group jest jednym z największych prywatnych producentów węgla energetycznego na Ukrainie posiadających własne kopalnie. Grupa specjalizuje się w wydobyciu i przetwarzaniu węgla, odpadów powęglowych oraz obrocie węglem.
Strategia Grupy zakłada zwiększenie sprzedaży własnego węgla poprzez zwiększenie wydajności produkcji w obecnie posiadanych kopalniach, zwiększenie własnej bazy zasobów węgla oraz wprowadzenie nowoczesnych i efektywnych urządzeń do odzysku węgla.
Sadovaya Group zamierza pozyskać z oferty publicznej ok. 60 mln USD.
Grupa podała w prospekcie, że 30,1 mln USD zamierza przeznaczyć na modernizację i rozbudowę istniejących kopalni Sadovaya i Rassvet-1.
W 2011 roku Grupa planuje także budowę dwóch zakładów wzbogacania węgla w celu przetwarzania odpadów węgla, o rocznej wydajności 0,7 miliona ton węgla, na co chce wydać 14,3 mln USD.
5,6 mln USD spółka planuje przeznaczyć na nabycie i udostępnienie złóż węgla w Roskoshniy i Krasnoluchskaya Severnaya. Zasoby tych złóż szacuje się na 99,1 mln ton (zmierzonych i udokumentowanych). Po ich nabyciu łączny wolumen złóż grupy zwiększy się pięciokrotnie do 122,2 mln ton.
Plan rozwoju strategicznego grupy ma pozwolić osiągnąć NPV (wartość bieżącą netto) w wysokości 348 milionów USD. Łączną NPV projektów górniczych grupy szacuje się na 136,7 mln USD, a projektów odzysku węgla na 165,4 mln USD.
Sadovaya Group prognozuje, że w 2010 roku jej przychody wyniosą 51 mln USD, EBITDA 14,7 mln USD, a zysk netto 7,1 mln USD. W 2011 roku przychody mają wynieść 98 mln USD, EBITDA 31,1 mln USD, a zysk netto 22,5 mln USD. Prognoza na 2012 rok zakłada 155,8 mln USD przychodów, 63,3 mln USD EBITDA i 47 mln USD zysku netto.
Po 9 miesiącach 2010 roku przychody Sadovaya wyniosły 40,8 mln USD, EBITDA 12,5 mln USD, a zysk netto 7,9 mln USD.
Sadovaya zaoferuje inwestorom do 10.771.423 akcji, które po ofercie stanowić będą 25 proc. kapitału spółki. Akcje oferowane są polskim inwestorom detalicznym i instytucjonalnym oraz wybranym zagranicznym inwestorom instytucjonalnym. Cena maksymalna, po której zapisywać się będą inwestorzy indywidualni wynosi 17,5 zł.
Budowa księgi popytu dla inwestorów instytucjonalnych potrwa od 8 do 10 grudnia.
Zapisy dla inwestorów indywidualnych będą przyjmowane od 8 do 10 grudnia, a dla inwestorów instytucjonalnych od 13 do 16 grudnia.
Cena oferowanych akcji zostanie ustalona 10 grudnia. Przydział akcji ma nastąpić około 17 grudnia. W ostatnich dniach grudnia spółka zamierza zadebiutować na GPW.
Oferującym jest Dom Maklerski BZ WBK.(PAP)
pel/ asa/