Trwa ładowanie...
d3gvoxw
13-06-2016 14:38

Saldo wpłat i umorzeń w TFI wyniosło 2,06 mld zł w maju

 Warszawa, 13.06.2016 (ISBnews) - Pomimo słabej koniunktury na GPW, maj był udanym miesiącem dla funduszy inwestycyjnych. Saldo wpłat i wypłat całego rynku przekroczyło 2,0 mld zł. Z kolei rozwiązania skierowane do szerokiego grona odbiorców odnotowały 0,7 mld zł bilans sprzedaży, jednocześnie było to najwyższe saldo od 12 miesięcy, podały Analizy Online.

Share
d3gvoxw

"Na 10 wyodrębnionych segmentów rynku, 8 zakończyło maj z dodatnim bilansem sprzedaży. Wśród produktów skierowanych do szerokiego grona odbiorców najwyższe saldo już po raz trzeci z rzędu odnotowały fundusze absolutnej stopy zwrotu. W maju klienci wpłacili do nich o +0,47 mld zł więcej, niż z nich wypłacili" - czytamy

W maju dużą popularnością wśród klientów TFI cieszyły się również fundusze dłużne. Wśród rozwiązań zagranicznych wysokie saldo w maju (+0,14 mld zł) wynikało przede wszystkim z udanych emisji certyfikatów trzech funduszy zamkniętych - Open Finance Obligacji Korporacyjnych Europy Środkowej i Wschodniej FIZ AN, Ipopema Global Bonds FIZ oraz PKO Obligacji Korporacyjnych FIZ, których łączny bilans sprzedaży w maju przekroczył +0,1 mld zł.

"Z kolei wysokie saldo wpłat i wypłat funduszy dłużnych polskich (+0,18 mld zł) to niemal wyłącznie zasługa wpłat do rozwiązań obligacji korporacyjnych. Większość z nich zakończyło miesiąc z dodatnim bilansem sprzedaży, ale kluczowy wpływ na wynik całej grupy miało saldo wpłat i wypłat dwóch funduszy - Arka Prestiż Obligacji Korporacyjnych (Arka Prestiż SFIO) oraz UniWIBID Plus (UniFundusze SFIO), które pozyskały po +0,1 mld zł. W przypadku rozwiązań z przewagą obligacji skarbowych w portfelach mieliśmy natomiast do czynienia z niewielkim zainteresowaniem klientów, zarówno jeśli chodzi o kupno, jak i sprzedaż jednostek" - czytamy dalej.

Dużą popularnością wśród inwestorów cieszyły się również inne produkty o niższym poziomie ryzyka - fundusze gotówkowe i pieniężne. W maju do tego segmentu trafiło ponad +0,1 mld zł.

d3gvoxw

Drugi z rzędu spadkowy miesiąc na GPW nie przekonał klientów TFI do funduszy akcji polskich, których bilans sprzedaży w maju wyniósł -0,15 mld zł. Przewaga wypłat nad wpłatami dotyczyła zarówno funduszy o uniwersalnej strategii, jak i tych skupionych na segmencie małych i średnich spółek.

"Większość przedstawicieli obu grup zakończyło miesiąc z ujemnym saldem, ale w przypadku pojedynczych funduszy przewaga wypłat nad wpłatami nie przekroczyła kilkunastu mln zł. Zwyżki na parkietach rynków rozwiniętych nie były w stanie przekonać inwestorów do funduszy akcji zagranicznych. W tym gronie najniższy bilans sprzedaży odnotowały rozwiązania sektorowe oraz akcji globalnych rynków rozwiniętych" - podano w raporcie.

Odwrót od ryzyka nie sprzyjał też popularności funduszy mieszanych. Tradycyjnie już największym obciążeniem dla tego segmentu był niski bilans sprzedaży funduszy zrównoważonych polskich oraz stabilnego wzrostu, z których klienci wypłacili odpowiednio -49,8 mln zł oraz -26,8 mln zł. W tym segmencie, podobnie jak w przypadku funduszy akcyjnych, przewaga wypłat nad wpłatami pojedynczych rozwiązań nie przekraczała kilkunastu mln zł.

"Licząc od początku roku, segment funduszy detalicznych notuje dodatni bilans sprzedaży przekraczający +0,6 mld zł. W ciągu ostatnich 5 miesięcy najwięcej nowych środków trafiło do rozwiązań gotówkowych i pieniężnych (+0,8 mld zł). Z drugiej strony najniższy bilans sprzedaży (-1,2 mld zł) odnotowały fundusze akcyjne" - podsumowano w raporcie.

(ISBnews)

d3gvoxw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gvoxw
d3gvoxw