Trwa ładowanie...
d1vinah
14-01-2016 16:14

Saldo wpłat i umorzeń w TFI wyniosło 26,5 mln zł w grudniu

Warszawa, 14.01.2016 (ISBnews) - Po trwającym od dwóch miesięcy okresie ujemnego salda wpłat i wypłat dla całego rynku nastąpił przełom. W grudniu klienci funduszy inwestycyjnych przekazali bowiem środki o łącznej wartości +26,5 mld zł, co okazało się rekordowo wysoką kwotą w historii krajowego rynku, podały Analizy Online. Niemal całość napływów - ponad 26 mln zł dotyczyła funduszy aktywów niepublicznych.

Share
d1vinah

"Najwyższe dodatnie saldo przepływów odnotowano w segmencie funduszy aktywów niepublicznych, a ich wartość przekroczyła 26 mld zł. Na tak wysoki wynik wpłynął w głównej mierze napływ środków do jednego funduszu zaadresowanego do wąskiego grona inwestorów zarządzanego przez Ipopema TFI" - czytamy w raporcie.

Choć w zestawieniu z tą kwotą środki o wartości 450 mln zł przekazane do funduszy absolutnej stopy zwrotu mogą wydawać się niewielkie, to jednak trafnie odzwierciedlają zaistniałą dysproporcję i rzadko spotykaną skalę transferu, podano także.

Wyraźnie dodatnie (413 mln zł) saldo odnotowano także w funduszach sekurytyzacyjnych, które zamknęły rok nieprzerwanym pasmem dodatnich przepływów netto w skali miesiąca. Klienci przekazali środki także do funduszy ochrony kapitału (75 mln zł netto) oraz do rozwiązań akcyjnych (4 mln zł netto).

Miesięczne saldo wpłat i umorzeń w funduszach inwestycyjnych skierowanych do szerokiego grona inwestorów po raz siódmy z rzędu było ujemne i pomniejszyło wartość aktywów o blisko 304 mln zł. Nie oznacza to jednak, że we wszystkich segmentach przeważały spadki - w produktach detalicznych niekwestionowanym liderem sprzedaży został segment absolutnej stopy zwrotu.

d1vinah

Duża zmienność cen na giełdowych parkietach oraz spadki głównych indeksów skłoniły klientów do przekazania środków funduszom o elastycznej polityce inwestycyjnej. Łącznie pozyskały one 371 mln zł netto.

Po stronie dodatniej, podobnie jak to miało miejsce w przypadku całości rynku, znalazły się fundusze aktywów niepublicznych. Było to możliwe dzięki emisji certyfikatów kilku funduszy inwestycyjnych zamkniętych, do których klienci przekazali środki o wartości bliskiej 77 mln zł netto.

Z zainteresowaniem inwestorów spotkały się także fundusze ochrony kapitału (+76 mln zł). Pozytywny wpływ na te wyniki wywarły zarówno napływy do funduszy polskich (+57 mln zł), jak i zagranicznych (+18 mln zł).

Przy ujemnych dla całości rynku detalicznego przepływach netto na plusie znalazły się także fundusze sekurytyzacyjne (+51 mln zł), w przypadku których znaczna część wyniku zależała od napływu kapitału w związku z emisją certyfikatów dwóch funduszy zamkniętych zarządzanych przez Trigon TFI (łącznie +57 mln zł) oraz odpływem kapitału z Eques Debitum FIZ NFS (-22 mln zł).

d1vinah

"Po stronie spadków największe przepływy netto odnotowano w rozwiązaniach gotówkowych i pieniężnych, dla których grudzień okazał się kolejnym miesiącem na minusie. Na kwotę -330 mln zł złożyły się zarówno odpływy netto w grupie funduszy polskich (-297 mln zł) oraz zagranicznych (-33 mln zł). Dla krajowych rozwiązań z tej grupy grudzień był kolejnym miesiącem o ujemnym saldzie przepływów. Jak widać negatywnego nastawienia klientów do tych funduszy nie zmieniły osiągnięte stopy zwrotu. Grupa ta bowiem, jako jedyna, wypracowała w grudniu zysk" - czytamy dalej.

Wyraźnie ujemne saldo napływów odnotowano także w przypadku funduszy nieruchomości (-267 mln zł), w przypadku których niemal za całość salda odpowiadały odpływy kapitału z będących w likwidacji funduszy BPH Sektora Nieruchomości FIZ oraz BPH Sektora Nieruchomości 2 FIZ.

Grudzień nie nastrajał inwestorów optymistycznie. Indeks obligacji skarbowych IROS stracił w tym czasie -0,5%, indeks WIG spadł o -3%, a największe spółki warszawskiego parkietu potaniały o -3,5%.

Przecenom na rynku towarzyszyły ujemne przepływy netto w segmentach funduszy dłużnych (-166 mln zł), akcyjnych (-48 mln zł) oraz mieszanych (-67 mln zł).

d1vinah

W kategorii funduszy dłużnych polskich jedyną grupą, która odnotowała napływ środków w ujęciu netto po raz kolejny były rozwiązania korporacyjne (+13 mln zł). W rozwiązaniach zagranicznych grudzień był kolejnym miesiącem ujemnego salda przepływów, a w największym stopniu przyczyniły się do niego odpływy z funduszy globalnych korporacyjnych (-60 mln zł).

"W segmencie funduszy mieszanych z zainteresowaniem klientów spotkały się zagraniczne (+112 mln zł), jednak wyraźna ucieczka klientów z polskiego rynku (-178 mln zł) nie pozwoliła na osiągnięcie wyniku na plusie dla całego segmentu (-67 mln zł). Odpływ kapitału odnotowano także w przypadku funduszy akcji polskich (-87 mln zł)" - czytamy także.

Wśród rozwiązań zagranicznych, podobnie jak w listopadzie, wysokim zainteresowaniem cieszyły się fundusze europejskich i globalnych rynków rozwiniętych (łącznie ponad +51 mln zł netto). Po raz kolejny ujemne saldo odnotowano natomiast w przypadku funduszy inwestujących na rynkach wschodzących, zarówno w Europie (-14 mln zł), jak i globalnie (-22 mln zł).

Od początku roku klienci funduszy detalicznych przekazali środki o wartości przekraczającej 7 mld zł netto, a najwyższe dodatnie saldo odnotowano w segmencie funduszy akcyjnych (2,9 mld zł).

(ISBnews)

d1vinah
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vinah
d1vinah