Trwa ładowanie...
dz3hqmu

Samorządy łatwo obniżą deficyt o 0,4 pkt proc. PKB - Porawski, Związek Miast Polskich

15.06. Warszawa (PAP) - Ograniczenie w 2012 r. deficytu sektora samorządowego o 0,4 pkt proc., do 10 mld zł będzie łatwe - poinformował w środę podczas konferencji prasowej...
Share
dz3hqmu

15.06. Warszawa (PAP) - Ograniczenie w 2012 r. deficytu sektora samorządowego o 0,4 pkt proc., do 10 mld zł będzie łatwe - poinformował w środę podczas konferencji prasowej dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski.

Dodał, że dziś deficyt sektora samorządowego stanowi 1-1,1 pkt proc. deficytu sektora finansów publicznych (na koniec 2010 r. wyniósł 7,9 proc. PKB).

Porawski zaznaczył, że zgodnie z ustaleniami z premierem Tuskiem, samorządy mają wziąć na siebie ograniczenie deficytu o 0,4 pkt proc. PKB. To oznaczałoby, że sektor ten odpowiedzialny byłby za deficyt w wysokości 0,6-0,7 proc. PKB, czyli 9-10 mld zł.

dz3hqmu

"Deficyt (samorządowy - PAP)(...) nawet w roku 2012 będzie łatwy do osiągnięcia. Nie mówiąc już o następnych latach, (...) mamy ten deficyt zaplanowany dużo niżej" - powiedział.

Porawski zapewnił, że korporacje samorządowe "na pewno dogadają się" w tej kwestii i uzgodnią stanowisko na komisję wspólną rządu i samorządu terytorialnego.

Zaznaczył, że zdaniem ZMP nie będzie potrzebna dodatkowa regulacja, wystarczy ustawa o finansach publicznych w obecnym kształcie, która wprowadziła ograniczenia przy ustalaniu Wieloletnich Planów Finansowych samorządów.

Dodał, że Związek jest np. przeciwny przejęciu Regionalnych Izb Obrachunkowych przez ministra finansów.

W przesłanym pod koniec kwietnia do Komisji Europejskiej programie konwergencji Polska zadeklarowała, że ograniczy deficyt sektora finansów publicznych do 2,9 proc. w 2012 r.; tzw. reguła wydatkowa jest jednym z działań, które mają pomóc osiągnąć rządowi ten cel.(PAP)

mmu/ amac/ ana/

dz3hqmu

Podziel się opinią

Share
dz3hqmu
dz3hqmu