Trwa ładowanie...
d3okhib

Samorządy w trzech kwartałach '10 wyemitowały obligacje za 2,8 mld zł - Fitch Polska,

18.10. Warszawa (PAP) - W ciągu trzech kwartałów 2010 roku wartość emisji emitowanych przez samorządy obligacji wyniosła 2,8 mld zł, czyli dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie...

d3okhib
d3okhib

18.10. Warszawa (PAP) - W ciągu trzech kwartałów 2010 roku wartość emisji emitowanych przez samorządy obligacji wyniosła 2,8 mld zł, czyli dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie 2009 roku - wynika z danych Fitch Polska oraz "Rzeczpospolitej". Wartość obligacji wyemitowanych przez samorządy oraz firmy i banki wynosi 63,5 mld zł.

"Ubiegłoroczny rekord zostanie pobity w tym roku. Jak wynika z naszych danych oraz Fitch Polska, w ciągu 9 miesięcy tego roku wartość emisji wyniosła 2,8 mld zł, to 2-krotnie więcej niż w tym samym okresie 2009 r. Na tę kwotę spory wpływ ma kilka dużych emisji. I tak choćby Warszawa wyemitowała na początku roku papiery o wartości 900 mln zł w ramach programu podpisanego jeszcze w ubiegłym roku. Z ramach tegorocznych programów duże emisje przeprowadziło kilka innych miast" - podała "Rzeczpospolita".

"Ponad 220 nowych umów na programy emisji papierów dłużnych podpisały gminy, miasta, powiaty i województwa w ciągu trzech kwartałów tego roku - wynika z danych zebranych od organizatorów emisji. Ich wartość wynosi 3,2 mld zł. To więcej niż w ciągu 9 miesięcy ubiegłego roku, gdy - jak wynika z danych Fitch Polska - liczba programów wyniosła ponad 120, a ich wartość przekroczyła 2 mld zł" - napisano.

Jak wynika z danych Fitch Polska oraz "Rzeczpospolitej" wartość obligacji wyemitowanych przez samorządy oraz firmy i banki wynosi 63,5 mld zł.

d3okhib

"Jak wynika z naszych oraz Fitch Polska danych, wartość obligacji wyemitowanych przez samorządy oraz firmy i banki wynosi 63,5 mld zł. Marże w przypadku emisji papierów wahają dziś od 0,3 do 2 proc. ponad WIBOR. Na niższe, zwykle rzędu 0,5-0,7 proc., mogą liczyć duże miasta. Wyższe marże są oferowane mniejszym samorządom oraz takim, które zbliżają się do maksymalnego limitu względem dochodów, czyli do progu 60 proc. zobowiązań do dochodów. Dla tych podmiotów marże wynoszą między 1 a 2 proc. W ubiegłym roku wynosiły one 1,5-2 proc. ponad WIBOR. A jeszcze rok wcześniej było to od 0,2 do 0,5 proc" - napisano komentarzu zamieszczonym w internetowym wydaniu dziennika.

Zobowiązania samorządów z tytułu emisji obligacji wynoszą obecnie 9,6 mld zł.

mak/ asa/

d3okhib
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3okhib