Trwa ładowanie...

Samorządy wstrzymują się z przekształcaniem szpitali

Z rządowego planu zakładającego oddłużenie publicznej służby zdrowia, skorzystały do tej pory zaledwie trzy samorządy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Samorządy wstrzymują się z przekształcaniem szpitaliŹródło: Jupiterimages
d24uxqo
d24uxqo

Gazeta sprawdziła jak działa rządowy plan B, przewidujący pomoc dla samorządów, które przekształciły szpitale w spółki lub zamierzają to zrobić. Okazuje się, że od kwietnia, kiedy plan ruszył, do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło zaledwie 15 wniosków o przyznanie pomocy. Uzyskały ją trzy samorządy.

Do szpitali, które są spółkami trafi w tym roku zaledwie 12 mln zł. Tymczasem rząd planował, że w latach 2009-2011 przeznaczy na program "Ratujmy polskie szpitale" kwotę 2,6 mld zł. Liczono, że w spółki przekształci się nawet 400 placówek działających, jako samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Wiele samorządów wstrzymuje się z decyzją o przekształceniach, bo zadłużenie ich placówek nie jest duże, inne z kolei obawiają się zmian. Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek podkreśla, że przekształcenia oznaczają wprowadzenie nowych zasad w zarządzaniu i organizacji pracy szpitala, a także zwiększoną odpowiedzialność właścicieli spółek.

W 2010 r. na realizację planu zarezerwowane jest już tylko 350 mln zł. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" zobowiązania publicznych szpitali w II kwartale 2009 r. wynosiły 1,59 mld zł.

d24uxqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24uxqo