Trwa ładowanie...
d1jn2mc

Samozatrudnienie pod lupą rządu

Rząd chce skończyć z fikcją
samozatrudnienia. Uważa, że szkodzi to prawom pracowników.
Zamierza wzmóc kontrolę jednoosobowych firm. Może to dotyczy nawet
miliona Polaków - pisze "Rzeczpospolita".

Share
d1jn2mc

Dziennik informuje, że rząd przedstawi w poniedziałek pracodawcom i związkom zawodowym w Komisji Trójstronnej propozycje tematów do negocjacji umowy społecznej. Chce między innymi wyeliminować fałszywe samozatrudnienie.

_ Z jednej strony rząd chce negocjować, a z drugiej wprowadzane są rozwiązania prawne, gdzie władze nie liczą się z naszym zdaniem _- mówi Jacek Męcina z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. I tłumaczy, że w Sejmie są dwa projekty wprowadzające restrykcyjne rozwiązania związane z samozatrudnieniem. Autorem obu jest Lech Kaczyński. Prezydent już w zeszłym tygodniu w rozmowie ze związkowcami z "Solidarności" mówił, że "samozatrudnienie bywa paranoją".

Pierwszy to projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, w którym poszerza się kompetencje inspektorów.

W drugim podporządkowuje się samozatrudnionych takim samym przepisom, jakim podlegają pracownicy etatowi. Projekt wprowadza też do kodeksu pracy dodatkowe kary finansowe dla przedsiębiorców.

Część z około miliona małych jednoosobowych firm to rzeczywiście pozorowane umowy o pracę. Ale jak zaznaczają przedsiębiorcy, uciekano tak przed nadmiernymi obciążeniami. Obecnie od płacy 5000 zł brutto trzeba zapłacić 2160 zł składek, podczas gdy od takiej samej umowy samozatrudnieniowej można tylko 771 zł. (PAP)

d1jn2mc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jn2mc
d1jn2mc