Sankcje wobec firm są zbyt surowe
Pracodawcy chcą złagodzenia kar, jakie mogą być na nich nakładane w związku z prowadzoną działalnością.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan w ciągu najbliższych tygodni przedstawi projekt nowelizacji przepisów, który ma złagodzić odpowiedzialność przedsiębiorców.
_ Często przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy z odpowiedzialności, jaką na siebie biorą, rozpoczynając działalność _ – stwierdził Lech Pilawski, dyrektor generalny PKPP Lewiatan.
W poszczególnych ustawach sankcje finansowe dla osób fizycznych za podobne przestępstwa różnią się i wynoszą od równowartości sześciu pensji do 5 mln zł. Podobnie jest z odpowiedzialnością podmiotów gospodarczych: kary wahają się od 3 proc. przychodów rocznych do nawet 15 proc. Zapłata tak wysokiej kary oznacza dla przytłaczającej ich większości natychmiastową upadłość.
Dlatego w nowelizacji przygotowanej przez PKPP Lewiatan znajdą się zmiany aż 14 ustaw, w tym kodeksu karnego, kodeksu karnego skarbowego, kodeksu spółek handlowych oraz ustaw o ochronie konkurencji i konsumentów, o cenach, Inspekcji Handlowej i innych.
_ Łącznie ponad 40 ustaw zawiera przepisy przewidujące kary dla przedsiębiorców _– zauważył Grzegorz Wlazło, adwokat i społeczny rzecznik przedsiębiorców.
Jego zdaniem żaden dotychczasowy rząd nie prowadził spójnej polityki karania przedsiębiorców, stąd też biorą się tak drastyczne różnice w przepisach przygotowanych przez różne ministerstwa. Najwyższe kary przewiduje kodeks karny skarbowy. Dochodzą one nawet do 15 mln zł, nie mówiąc już o obowiązku uregulowania zaległości podatkowych wraz z karnymi odsetkami.
_ Takie ogromne kary grożą za naprawdę niewielkie przewinienia, jak zatrudnienie opiekunki na czarno czy miesiąc nielegalnej pracy w Irlandii _ – dodaje mec. Wlazło. _ Takie nieproporcjonalne do przewinienia kary powodują, że te przepisy nie spełniają roli prewencyjnej, odstraszającej od popełniania tego typu przestępstw. Przedsiębiorcy chcą także zmiany przepisów z kodeksu karnego nakładających na nich odpowiedzialność za niepowodzenie inwestycji. Często stawia się im zarzuty nierzetelnego przygotowania planów biznesowych, które nie przyniosły spodziewanych efektów. Zmiany dotyczyłyby również kodeksu spółek handlowych, tak by kara za niezłożenie wniosku o upadłość w odpowiednim momencie mogła być stosowana wyłącznie wtedy, gdy przedsiębiorca zignorował istotne przesłanki upadłości. _
mrz
Rzeczpospolita