Sawicki: do końca tygodnia mogą zakończyć się negocjacje PROW (aktl.)
#
dochodzą kolejne wypowiedzi ministra rolnictwa
#
10.12.2014 14:00
10.12. Warszawa (PAP) - Możliwe, że do końca tego tygodnia zakończą się negocjacje nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20 - poinformował we wtorek minister rolnictwa Marek Sawicki.
"Jeszcze przed Bożym Narodzeniem, a być może jeszcze w końcu tego tygodnia, będziemy jednym z pierwszych państw, które zakończy negocjacje nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20" - mówił szef resortu rolnictwa podczas Warsaw Economic Hub.
"Mam nadzieję, że być może już w piątek Program ten będzie dla nas ogłoszony" - dodał.
Jak podkreślił, byłaby to dobra wiadomość zarówno dla polskich rolników jak i przetwórców. "To ważna informacja, gdyż oznacza kolejne 13,5 mld euro na Rozwój Obszarów Wiejskich. Dodatkowo 23,5 mld euro na płatności bezpośrednie, ale tym razem już inaczej ukierunkowane, bo także skierowane w stronę bardziej aktywnych, ale małych i średnich gospodarstw" - mówił.
Wskazał, że celem jest budowanie różnorodnego segmentu w rolnictwie. "Abyśmy nie tylko ustawiali się na wysokotowarową produkcję eksportową, ale także na wysokiej, jakości produkcję na rynek lokalny" - stwierdził.
Jak podkreślił, celem resortu na najbliższe lata - do 2020 r. będzie budowanie nowej oferty rolniczej dla konsumenta bardziej wymagającego. "Dla konsumenta, który chce wiedzieć dokładnie co spożywa, skąd to pochodzi i w jaki sposób zostało wyprodukowane. Będziemy bardzo mocno wspierali produkcję ekologiczną, produkcję żywności podwyższonej jakości, produkcję opartą o zespoły gospodarstw, a nie tylko małe indywidualne, drobne przedsiębiorstwa" - mówił Sawicki.
Jak wskazał, przy tej skali rozdrobnienia, z jaką mamy do czynienia w polskim rolnictwie, finansowanie kilkuhektarowych, małych gospodarstw w systemie indywidulanym byłoby mało efektywne.
Sawicki mówił też, że rolnictwo stało się trzecią dziedziną polskiej gospodarki, jeśli chodzi o wartość eksportu. Wyraził też nadzieję, że w 2014 r., podobnie jak rok wcześniej wartość eksportu polskich produktów żywnościowych przekroczy 20 mld euro.
"Polskie rolnictwo jest gotowe powiększyć swój potencjał produkcyjny, w ciągu najbliższych 10 lat o minimum 30 proc." - podkreślił.
Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, został w połowie kwietnia br. przekazany do Komisji Europejskiej. Wcześniej zaakceptował go rząd. Do polskiej wersji projektu KE zgłosiła ponad 230 poprawek.
Na realizację PROW w latach 2014-2020 Polska uzyska ok. 8,5 mld euro ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Środki krajowe przeznaczone na jego realizację wyniosą ok. 4,9 mld euro. W sumie na ten cel jest 13,5 mld euro.
Program obejmuje 6 priorytetów i 16 działań. Jest on realizowany w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, która w najbliższych latach będzie ukierunkowana na wzrost konkurencyjności europejskiego rolnictwa z uwzględnieniem ochrony środowiska.
Największe środki w polskim projekcie PROW przeznaczone będą na modernizację gospodarstw rolnych i przetwórstwa oraz na cele środowiskowe. W projekcie założono, że pomoc będzie kierowana głównie do gospodarstw średnich o wielkości ekonomicznej gospodarstwa od 6 do 150 tys. euro.
Program będzie kontynuował kierunki wsparcia realizowane w poprzednich latach. Ukierunkowany został przede wszystkim na budowę konkurencyjności i wzrostu dochodowości w rolnictwie. Rolnicy w tym zakresie mogą liczyć na pomoc finansową szczególnie w rozwijaniu produkcji zwierzęcej, w tym chowu prosiąt, produkcji mleka i mięsa wołowego.
Nowym instrumentem wsparcia będzie premia na rozwój małych gospodarstw rolnych. Młodzi rolnicy, tak jak dotychczas, będą mogli ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności rolniczej. Zaplanowano również wsparcie dla rolników, którzy przekażą swoje gospodarstwo na powiększenie innego gospodarstwa rolnego.
W nowym PROW znajdą się też pieniądze na inwestycje w przetwórstwie artykułów rolnych, rozwój grup producentów oraz systemów jakości produktów rolnych. Przewidziane jest finansowanie budowy targowisk. Przewidziano też środki na pomoc w odbudowie gospodarstwa w razie zniszczeń spowodowanych wystąpieniem klęsk żywiołowych i katastrof naturalnych.